Simona Halep i-a predat TENIS Mariei Șarapova: S-a calificat în finala de la Roma

Inquam Photos / George Călin
Inquam Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roma! În semifinala cu Maria Șarapova, Halep a predat o lecție de tenis. Chiar dacă a pierdut primul set, 4-6, Halep s-a distrat în cel de-al doilea, pe care l-a câștigat cu 6-1. În cel de-al treilea, liderul mondial s-a impus cu 6-4.

În ultimul act, Simona Halep o va întâlni pe Elina Svitolina. Este finala cu numărul 30 pentru Simona Halep în circuitul profesionist și a doua consecutivă la Roma.

Meciul cu Șarapova a fost presărat cu momente mai puțin sportive. Halep s-a certat cu arbitrul de scaun și a fost huiduită de public, în primul set. În cel de-al doilea, a apelat la sfaturile antrenorului Darren Cahill, căruia i-a spus că Șarapova o omoară. Între setul 2 și 3, Șarapova a apelat la binecunoscuta-i pauză de baie, lungă de aproape 10 minute.