Simona Halep și-a SPULBERAT adversara din primul tur de la Roland Garros

Twitter.com
Simona Halep

Simona Halep și-a spulberat adversara, în primul tur de la Roland Garros. Ea a dispus în două seturi de slovaca Jana Cepelova (23 de ani, 89 WTA). A fost 6-2, 6-3 pentru Halep care şi-a asigurat biletul pentru turul secund în doar o oră şi opt minute de joc.

Începutul partidei a fost echilibrat, Cepelova conducând cu 2-1 în primul set, după care au urmat cinci ghemuri rând luate de Halep (6-2).

În actul secund, românca a avut 2-0, dar Cepelova a egalat. Fiecare a reușit câte un break, după care Halep a rupt echilibrul și s-a impus cu 6-3.

Cepelova (24 ani, 88 WTA) a învins-o pe Simona în 2015, în primul tur la Wimbledon, cu 5-7, 6-4, 6-3. Halep (25 ani) câștigase primul duel, în 2014, la US Open, cu 6-2, 6-1, în turul secund.

Simona se va duela în turul secund cu germanca Tatjana Maria (102 WTA).

Halep și-a asigurat un cec de 60.000 euro și 70 puncte WTA.