Simona Halep se bucură: Naomi Osaka a fost eliminată de la Birmingham și poate pierde locul 1 WTA

Halep Osaka

Naomi Osaka (1 WTA) a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Birmingham, joi, după ce a pierdut în fața sportivei din Kazakhstan, Yulia Putintseva (43 WTA), scor 2-6, 3-6.

Liderul mondial nu s-a regăsit nici în debutul din sezonul de iarbă și a avansat un singur tur la Birmingham. Osaka a trecut doar de Maria Sakkari (33 WTA), cu emoții, eliminând-o în set decisiv. Joi, Putintseva a oferit surpriza competiției și a trecut pe niponă, după o oră și 10 minute de joc.

Odată cu eliminarea de la Birmingham, Naomi Osaka poate pierde și poziția de lider în clasamentul mondial feminin. Diferența dintre japoneză și Ashleigh Barty este de doar 207 puncte, după eliminarea lui Osaka, iar australianca poate trece în premieră pe primul loc mondial în cazul în care se va impune la turneul din Marea Britanie.

Ashleigh Barty se află pe locul secund și s-a calificat în sferturile de finală de la Birmingham, joi, după ce a trecut de americanca Jennifer Brady (66 WTA), scor 6-3, 6-1. În runda următoare, australianca va întâlni câștigătoarea duelului Qiang Wang (15 WTA) - Venus Williams (55 WTA).

Barty (23 de ani) a câștigat turneul de la Roland Garros, în această lună, după ce a trecut în finală de Marketa Vondrousova (16 WTA), scor 6-1, 6-3.