Confederaţia Sindicală Naţională Meridian solicită Executivului să coopereze cu consiliile judeţene care au în subordine aeroporturi, precum şi cu partenerii sociali relevanţi, în vederea asigurării finanţării necesare revenirii la muncă a angajaţilor aeroporturilor, astfel încât acestea să fie menţinute funcţionale, potrivit unui comunicat remis miercuri de organizaţia sindicală potrivit Agerpres.
"Aeroporturile din România sunt puternic afectate de restricţiile impuse la nivel european şi naţional, iar măsurile concrete de sprijin economico-financiar pe termen scurt şi mediu adoptate până acum nu reuşesc să acopere pierderile enorme suferite în această perioadă de pandemie COVID-19", se menţionează în scrisoarea transmisă de CSN Meridian prim-ministrului Ludovic Orban, ministrului Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, şi ministrului Transporturilor, Lucian Bode.
Traficul de pasageri din aeroporturile din Sibiu, Iaşi, Cluj, Arad, Târgu Mureş, Baia Mare, Satu Mare şi Tulcea a înregistrat în ultimele două luni scăderi fără precedent în ultimele trei decenii, susţin sindicaliştii.
"Traficul de pasageri înregistrat pe Aeroportul din Sibiu în perioada 1 ianuarie - 10 martie 2020 a fost de 104.532 de pasageri, iar în perioada 11 martie - 27 mai 2020 acesta a ajuns doar la 15.149 de persoane. Situaţii similare se înregistrează şi la celelalte aeroporturi din ţară (Iaşi, Cluj, Arad, Târgu Mureş, Baia Mare, Satu Mare, Tulcea), cu scăderi extraordinar de mari ale traficului aerian şi fără precedent în ultimele trei decenii", se arată în comunicat.
Federaţia Sindicatelor Personalului Aeroportuar a semnalat faptul că soluţia şomajului tehnic rezolvă parţial problemele sociale ale salariaţilor din aeroporturi, însă, prin lipsa acestor oameni de la posturile lor, se erodează şi mai mult situaţia operaţională a acestor aeroporturi, care au nevoie de întreţinere continuă pentru a se menţine la standardele înalte de funcţionare în siguranţă impuse de Agenţia Europeană de Siguranţă a Aviaţiei şi de Organizaţia Internaţională a Aviaţiei Civile, se precizează în documentul transmis de CSN Meridian.
"Asigurarea mobilităţii românilor în spaţiul UE şi nu numai, precum şi asigurarea obligaţiilor României de a răspunde unor situaţii urgente în domeniul transportului aerian intern şi internaţional, care pot să apară oricând în spaţiul aerian al ţării, impune existenţa unei infrastructuri aeroportuare la standardele mai sus menţionate. Rechemarea personalului care a fost trimis în şomaj tehnic, aşa cum s-a făcut la Aeroportul din Iaşi, permite nu numai respectarea Contractelor Colective de Muncă la nivel de unitate, dar şi menţinerea operativităţii acestor aeroporturi, evitându-se astfel pierderi, mult mai mari o dată cu ridicarea restricţiilor şi reînceperea curselor regulate în ţară şi în străinătate, la o dată ce va fi stabilită de către autorităţi", solicită CSN Meridian.
Sindicatele cer Guvernului să asigure finanţarea pentru revenirea la muncă a angajaţilor aeroporturilor
Explorează subiectul
București
8°C
Articole Similare

1.290
Schimbări majore în București: dispar parcările gratuite pentru mașini electrice și hibride / Reorganizare radicală la PMB (proiecte)
1.290

2.988
Vești fabuloase pentru nativii acestor două zodii: toate lucrurile încep să se așeze în favoarea lor
2.988

3.449
Tupeu de 500.000 de euro: Și-a 'uitat' Ferrari-ul pe linia de tramvai din Capitală, convins că bulevardul e al lui
3.449

725
Val de scumpiri la legume, pe fondul creșterii prețului la combustibil. Cât a ajuns să coste un kilogram de roșii românești
725

678
Horoscopul zilei de 3 aprilie 2026. Săgetătorii au parte de aventură. Află ce se întâmplă cu zodia ta
678

844
Noi fraude online vizează românii! Site-uri false imită platforme media cunoscute pentru a fura bani. Cum să eviți capcanele
844

2.590
Experimentul care zguduie granița dintre fizica cuantică și gravitație: Pas uriaș spre 'teleportare' și unificarea universului
2.590

15.107
Document ascuns 30 de ani: Profeția atribuită Vangăi despre Paștele din 2026 care 'ar schimba lumea'
15.107

2.561
Ministrul Educației a făcut anunțul așteptat de profesori: Prima veste bună vine în aprilie
2.561

1.551
Declarația Unică intră în era smart: Apare prima variantă precompletată
1.551

1.718
Schimbare majoră după divorț: numele nu mai depinde de fostul partener. Legea care simplifică viața a fost adoptată
1.718

3.923
Apărarea șefului ARR atacă DNA: Documentele din dosar ar infirma vinovăţia clientului său
3.923

2.725
VIDEO Guvernul nu mai taie acciza la combustibil, în schimb va compensa prețul cu 50 de bani/litru: Grindeanu: 'E un început'
2.725
















Comentează