Sirene și explozii, duminică dimineaţă, la Ierusalim şi Tel Aviv: israelienii aleargă în prezent spre adăposturi / Lovituri importante la Teheran

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 15-06-2025 04:31

Actualizat: 15-06-2025 07:31

Article thumbnail

Sursă foto: ft.com

Sirenele de raid aerian au sunat şi explozii s-au auzit duminică dimineaţă la Ierusalim şi Tel Aviv, potrivit unor jurnalişti ai AFP, în a treia zi a unei operaţiuni militare israeliene împotriva Iranului care a provocat o ripostă iraniană, informează AGERPRES.

Armata israeliană a anunţat pe X că milioane de persoane "aleargă în prezent spre adăposturi în timp ce sirenele sună" în peste 12 oraşe din întreaga ţară, după ce Teheranul a anunţat lansarea unei noi salve de rachete asupra teritoriului israelian.

Armata israeliană a anunţat duminică dimineaţă că a efectuat o nouă serie de atacuri asupra Iranului împotriva unor ţinte legate de "proiectul său de arme nucleare", printre care Ministerul Apărării, în a treia zi a confruntării militare dintre cele două ţări, notează AFP.

Israelul anunță că a lovit situri iraniene legate de "proiectul de arme nucleare"

Armata israeliană a declarat pe Telegram că aviaţia sa a "finalizat o serie importantă de atacuri bazate pe informaţii vizând un anumit număr de ţinte din Teheran legate de proiectul de arme nucleare al regimului iranian", citând în special Ministerul iranian al Apărării şi sediul Organizaţiei iraniene pentru inovaţie şi cercetare defensivă, cunoscută şi sub acronimul său persan, SPND.

Mai devreme, agenţia iraniană de presă Tasnim a transmis că Ministerul Apărării de la Teheran a fost ţinta unor atacuri israeliene şi că una dintre clădiri a fost "uşor avariată".

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri