Oraşul-port Mariupol din sud-estul Ucrainei este bombardat continuu, evacuarea fiind imposibilă, iar la Herson, pe ţărmul Mării Negre, forţele ruse au încheiat încercuirea, au anunţat miercuri autorităţi ucrainene şi ruse citate de Reuters şi AFP.
"Luptăm, nu încetăm să ne apărăm patria", a declarat Vadim Boicenko, primarul Mariupolului, în direct la televiziunea ucraineană.
Purtătorul de cuvânt al forţelor armate ale Rusiei, generalul Igor Konaşenkov, a afirmat că "unităţi ale armatei ruse au preluat controlul total al capitalei regionale Herson". El a dat asigurări că "infrastructurile civile" şi transportul comun funcţionează normal.
Agenţia de presă croată Hina transmite că Ministerul de Externe al Sloveniei a anunţat marţi distrugerea consulatului acestei ţări de la Harkov. Clădirea misiunii slovene a fost deteriorată grav în timpul ofensivei ruse asupra oraşului, dar consulul onorific Anatoli Bondarenko şi restul personalului nu au fost răniţi.
Premierul sloven Janez Jansa a scris pe Twitter că atacurile asupra clădirilor civile îi reamintesc de tacticile fostei armate iugoslave din urmă cu 30 de ani, iar eurodeputata Tanja Fajon a condamnat ferm "agresiunea barbară" împotriva Ucrainei.
Diplomatul eston Matti Maasikas, şeful delegaţiei Uniunii Europene în Ucraina, a comentat în aceeaşi reţea socială că distrugerea consulatului Sloveniei reprezintă o "pagubă colaterală diplomatică".
Din cauza situaţiei de la Kiev, Slovenia şi-a retras personalul de la ambasada din Ucraina. Slovenii mai au consulate onorifice şi la Jitomir şi Odessa.
Situația fronturilor din Ucraina - Lupte grele la Mariupol. Consulatul Sloveniei din Harkov a fost distrus
Articole Similare

169
Motivul surprinzător pentru care trebuie să dormi în întuneric complet. Inima ta este în pericol
169

156
Record de temperatură la sfărșit de toamnă. Zona din România care a înregistrat 21°C
156

1.654
VIDEO Românii au fost umiliți în Bosnia. Imaginile afișate de suporterii gazdelor în afara stadionului
1.654

326
VIDEO FOTO Magia sărbătorilor la târgurile de crăciun te bucură, dar îți golește portofelul. Cât costă o porție de sarmale sau un pahar de vin fiert
326

1.564
Scandalul imens declanșat de suporteri în Bosnia - Prima reacție de la Dinamo
1.564

754
Speranță pentru milioane de pacienți: Primul medicament ce poate preveni apariția diabetului de tip 1, aproape de aprobare în UE / Cum funcționează Teizeild
754

1.067
VIDEO Michelle Obama face o anliză obiectivă după ultimele alegeri: Țara nu este pregătită
1.067

1.874
Cotroceniul lovește în campania USR pentru Primăria Capitalei: "O să ajungă să-i enerveze pe simpatizanţii lui Nicuşor Dan"
1.874

901
Netanyahu, presat de aliații săi - Israelul nu va accepta niciodată înființarea unui stat palestinian
901

2.127
Traian Băsescu, revoltat după cazul morții fetiței de 2 ani: "Pe mine mă șochează. Clinica privată trebuie călcată în picioare"
2.127

1.889
Motivul josnic pentru care un bărbat își schimbă numele în fiecare an
1.889

1.973
Mega-proiectul Chinei spre Europa: Rusia trebuie să își dea acordul
1.973

2.109
Traian Băsescu nu vede cu ochi buni demisia lui Ilie Bolojan: "Toți îl atacă, dar nimeni nu vrea să îi ia locul"
2.109


















Comentează