Singurele situații în care se mai eliberează vechea carte de identitate, model 1997 - Explicație MAI/EXCLUSIV

Autor: Eugen Dinu

Publicat: 24-10-2025 16:25

Actualizat: 24-10-2025 16:30

Article thumbnail

Sursă foto: MAI

Singurele situații în care se mai eliberează vechea carte de identitate, model 1997 - explicația vine de la MAI.

Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor (DGEP), din cadrul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), a făcut o serie de precizări la solicitare STIRIPESURSE.RO.

Astfel, DGEP ne-a comunicat că, la această oră, cetățenii români au posibilitatea să opteze pentru eliberarea unei cărți electronice de identitate (CEI) sau a unei cărți de identitate simple (CIS).

Românii au posibilitatea să opteze între CEI și CIS

Potrivit unui răspuns primit de reporterul STIRIPESURSE.RO și semnat de directorul DGEP, chestorul Cătălin Giulescu, la această oră, dat fiind că au fost realizate condițiile tehnice privind eliberarea noilor acte de identitate, românii pot opta între CEI și CIS.

„Conform prevederilor art. 16 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români republicată, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere faptul că au fost realizate condițiile tehnice pentru eliberarea noilor acte de identitate, respectiv cartea electronică de identitate și cartea de identitate simplă, cetățenii români au posibilitatea să opteze pentru eliberarea unei cărți electronice de identitate sau a unei cărți de identitate simple”, se arată în răspunsul pe care l-am primit de la MAI.

Singurele situații în care se mai eliberează vechea carte de identitate, model 1997

Șeful DGEP a menționat, pentru STIRIPESURSE.RO, și care sunt singurele situații în care se mai eliberează, astăzi, buletinul model 1997.

„Totodată, precizăm faptul că actele de identitate modelul 1997 se eliberează doar în următoarele situații:

- pentru persoanele netransportabile la sediul serviciului public comunitar de evidență a persoanelor (SPCEP);

- persoanele internate, primite spre îngrijire ori găzduire în instituții sanitare, de protecție și în centre de servicii sociale care, se află în imposibilitatea de a se deplasa la sediul serviciului public comunitar de evidență a persoanelor;

- pentru persoanele încarcerate care nu pot fi deplasate, din motive de securitate, la sediul serviciului public comunitar de evidență a persoanelor;

- pentru persoanele care solicită eliberarea primului act de identitate la împlinirea vârstei de 14 ani, locuiesc temporar în străinătate, pot depune cererea la misiunile diplomatice sau oficiile consulare de carieră ale României acreditate în străinătate primite de nivelul Direcției Generale pentru Evidența Persoanelor;

- pentru persoanele care locuiesc temporar în străinătate, iar termenul de valabilitate al actului de identitate a expirat, cererile pot fi depuse de către persoanele împuternicite pe bază de procură specială eliberată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare de carieră ale României acreditate în străinătate”, a precizat, pentru STIRIPESURSE.RO, directorul general al DGEP.

„Menționăm faptul că, în prezent, la nivelul Direcției Generale pentru Evidența Persoanelor și Ministerului Afacerilor Externe se desfășoară activități specifice pentru asigurarea condițiilor tehnice necesare, astfel încât cartea electronică de identitate să se poată elibera prin intermediul misiunilor diplomatice sau oficiilor consulare de carieră ale României acreditate în străinătate”, a punctat acesta, la solicitarea STIRIPESURSE.RO.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri