O decizie a guvernului slovac de a livra Ucrainei sistemul său de apărare aeriană S-300 pentru a putea lupta împotriva invaziei ruseşti a declanşat o luptă politică la Bratislava, relatează DPA sâmbătă, potrivit Agerpres.
Deşi iniţiativa a adus Slovaciei laude din partea SUA - şi promisiunea sosirii unui sistem de apărare antirachetă Patriot - politicienii din opoziţie şi-au exprimat vineri consternarea faţă de această decizie, spunând că aceasta pune Slovacia în pericol.
Sistemul rusesc de rachete antiaeriene S-300, care a fost dezvoltat în perioada sovietică, foloseşte o tehnologie de ghidare precisă pentru a distruge avioanele sau rachetele inamice.
Fostul prim-ministru şi şef al partidului social-democrat Smer, Robert Fico, a declarat că va solicita o sesiune specială pentru a lua în considerare înlăturarea actualului guvern. Peter Pellegrini, de la Hlas, un alt partid social-democrat, i-a acuzat pe premierul Eduard Heger şi pe ministrul apărării Jaroslav Nad că au minţit poporul slovac.
El i-a acuzat că au spus ţării timp de săptămâni întregi că Slovacia nu va renunţa niciodată la sistemele sale de apărare antiaeriană, doar că acum toată lumea poate vedea că decizia de a face exact acest lucru a fost luată în secret.
Heger conduce "un guvern de mincinoşi şi de oameni care nu reuşesc să ne protejeze interesele naţionale", a spus Pellegrini. În timp ce Fico a evidenţiat că sistemul S-300 este crucial pentru protejarea centralelor de energie nucleară şi a siturilor industriale ale Slovaciei.
Nad a confirmat vineri că întregul sistem S-300 se îndreaptă spre Ucraina, ale cărei trupe sunt, de asemenea, familiarizate cu acesta. Sosirea bateriei de rachete Patriot din SUA va fi a patra în această ţară, care a primit deja unităţi Patriot din Germania şi Olanda în ultimele săptămâni, ca parte a eforturilor de consolidare a flancului estic al NATO în lumina invaziei ruseşti.
Transferul sistemului de apărare aeriană S-300 către Ucraina declanșează un uriaș scandal la Bratislava
Explorează subiectul
Articole Similare

6
Iranul convoacă emisari din Franța, Germania, Italia și Marea Britanie din cauza sprijinului acordat protestelor
6

34
Proteste masive în Iran - Turcia avertizeaza împotriva unei intervenţii străine
34

36
Războiul este o reclamă bună - Exporturile de armament ale Rusiei au atins un nivel record
36

1.965
Rusia a început evacuarea de urgență a rușilor din Israel: mutări ciudate de culise, învăluite în mister
1.965

26
O nouă criză energetică în Transnistria: Sunt pene de curent iar cursurile au fost scurtate în şcoli din cauza frigului
26

1.554
Grupul Patrioți pentru Europa, infiltrat de spionii lui Putin: Acuzații dure lansate de moștenitorul casei de Habsburg
1.554

48
Hamas este gata să predea controlul în Fâșia Gaza: "Calculele lui Netanyahu, evident, sunt interne şi legate de perspectivele sale electorale"
48

21
Scandal de corupție la Nicosia în timp ce Cipru deține preşedinţia semestrială a Consiliului Uniunii Europene
21

18
Ai, cimpanzeul care recunoștea 11 culori și peste 100 de caractere chinezești, a murit / Foto
18

5.256
Vladimir Putin apare din nou în spațiul public: liderul de la Kremlin face un gest care ridică semne de întrebare
5.256

21
Președintele Cubei neagă discuțiile cu SUA și face apel la dreptul internațional
21

37
Extrema stângă devine o problemă pentru Berlin: „Serviciul de informații interne va fi întărit în acest domeniu”
37

50
UE nu crede într-o reluare a dialogului cu Putin: 'Nu suntem încă acolo'
50

















Comentează