Soţii Amal şi George Clooney vor ajuta 3.000 de copii ai refugiaţilor sirieni să meargă la şcoală în acest an în Liban, unde, potrivit ONU, aproximativ 200.000 de minori veniţi din ţările limitrofe afectate de război sunt privaţi de dreptul la educaţie, informează AFP, conform agerpres.ro.
Educaţia celor 3.000 de copii sirieni va fi finanţată prin intermediul unui parteneriat de 2,25 milioane de dolari, anunţat luni de The Clooney Foundation şi Google, care vor oferi şi echipamente în valoare de 1 milion de dolari produse de compania Hewlett Packard.
Parteneriatul cu UNICEF va permite celor şapte şcoli publice libaneze înscrise în program să ofere educaţie acestor copii, care, deocamdată, nu sunt şcolarizaţi. Acelaşi acord va permite testarea unui proiect-pilot ce pune la dispoziţie copiilor libanezi şi ai refugiaţilor diverse instrumente tehnologice moderne, au precizat soţii Clooney.
"Mii de copii refugiaţi sirieni se confruntă cu un mare pericol, pericolul de a nu fi niciodată un element productiv pentru societate. O educaţie formală poate permite schimbarea acestui fapt", au adăugat Amal şi George Clooney într-un comunicat.
"Nu vrem să pierdem o generaţie întreagă pentru că ei nu au avut noroc în viaţă şi s-au născut în locul nepotrivit şi în momentul nepotrivit", au adăugat soţii Clooney.
Peste 1 milion de sirieni - dintre care peste 500.000 de copii - sunt înregistraţi ca refugiaţi în Liban, după ce şi-au părăsit ţara din cauza unui război civil ce durează de peste şase ani şi care a făcut peste 330.000 de victime.
Amal Clooney, născută în Liban, înainte ca familia ei să se mute în Marea Britanie, este o celebră avocată şi militantă pentru drepturile omului. Ea s-a căsătorit cu actorul american George Clooney în 2014. Soţii Clooney au devenit pentru prima dată părinţi - de gemeni - în iunie 2017.
Soții Clooney vor ajuta 3.000 de copii sirieni să meargă la școală în Liban
Explorează subiectul
Articole Similare

102
Netanyahu intervine dur: NU am acceptat niciun plan de pace în discuțiile cu Trump! Armata israeliană rămâne în Gaza
102

52
Cine va controla Ferrari? O bătălie de familie pentru o avere uriașă zguduie Europa
52

650
Nicușor Dan salută 'efortul semnificativ' al lui Donald Trump pentru pace în Gaza: 'O oportunitate reală de a încheia războiul'
650

1.794
Europa prinsă în capcana gazului - Importurile din Rusia au explodat
1.794

809
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
809

55
Hamas analizează planul de pace propus de Trump
55

60
Majorarea cererii pe piața grâului - Preţurile de export pentru grâul rusesc au crescut pentru a doua săptămână consecutiv
60

67
În Calcutta, inteligenţa artificială este pusă în slujba sacralităţii, pentru a o celebra pe zeiţa Durga
67

104
Zelenski propune un scut comun NATO-Ucraina care ar putea schimba echilibrul forțelor
104

2.237
Val de percheziții la Chișinău, la două zile după alegeri: ce legătură are ancheta cu banii de campanie
2.237

145
Columbia a oprit achizițiile de armament din Israel și SUA - A fost prezentată prima armă de asalt de producție internă
145

208
Talibanii au întrerupt complet comunicațiile în Afganistan - Piețele au fost închise iar zborurile anulate
208

72
Acord cu Teheranul - SUA expulzează 100 de iranieni
72
Comentează