Sofia Kenin este prima finalistă de la Australian Open

australian open facebook
australian open general tenis

Sofia Kenin (15 WTA) a reușit să se califice, joi, în finala Australian Open, după ce a învins-o pe Ashleigh Barty (1 WTA) cu scorul de 7-6(6),7-5, potrivit Mediafax.

În primul set, ambele jucătoare au făcut un joc perfect, ajungându-se până în tie-break, unde Kenin s-a impus cu scorul de 8-6. Setul secund a început favorabil pentru Barty. Australianca a reușit un break la scorul de 1-1 la game-uri. După ce și-au împărțit mai multe game-uri, Kenin a revenit obținând un break, la scorul de 4-5 la game-uri. Jucătoarea din Statele Unite ale Americii, a câștigat partida după încă un serviciu pierdut al lui Ashleigh Barty.

Pentru a avansa în finala de la Australian Open, Kenin a avut nevoie de o oră și 48 de minute.

În parcursul său spre finala Australian Open, Kenin a învins jucătoare precum Martina Trevisan, Ann Li, Shuai Zhang, Cori Gauff, Ons Jabeur și Ashleigh Barty.