Soluţia lui Stelian Tanase pentru relansarea TVR

Autor: Radu Pop, Colaborator

Publicat: 15-01-2015

Actualizat: 15-01-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Presedintele director general al Televiziunii Române, Stelian Tanase, a afirmat, în timpul discutiilor de joi cu membrii Comisiei pentru cultura a Senatului, ca relansarea TVR ar putea fi realizata printr-o 'solutie combinata' - restructurarea Televiziunii, indexarea taxei tv si stergerea datoriei istorice.

'Eu cred ca o solutie combinata este practica. Daca indexam taxa si nu restructuram Televiziunea, în doi ani suntem tot aici. Daca stergem datoriile istorice pe care le avem la ANAF si nu restructuram, ajungem tot aici. Este nevoie de o restructurare pe baza unui nou Memorandum', a spus Tanase.

El a tinut sa sublinieze ca, în ceea ce priveste datoria istorica a Televiziunii, decizia este la Guvern.

'Din pacate, decizia în legatura cu datoria istorica nu este la Televiziunea Româna, ci la Guvern. Nu putem sa actionam direct. Eu as semna mâine anumite masuri, dar nu este în atributia mea de director general al Televiziunii. Daca printr-o Hotarâre de Guvern mi se vor da mie aceste atributii, eu as lua aceste masuri ieri. (...) Batem pe la usi ca sa gasim întelegere. Am baut cafele splendide cu diversi ministri, nu s-a întâmplat nimic, nicio semnatura, niciun pix nu s-a pus pe hârtie', a mai spus Stelian Tanase.

Pe acest subiect, directorul economic al TVR, Camelia Patru, a explicat ca datoria istorica 'este ca un satâr deasupra capului'.

'Pentru anul 2015, ne-am propus sa avem un exercitiu bugetar echilibrat. (...) Una dintre principalele probleme în acest exercitiu este aceea ca trebuie sa înregistram si sa avem în evidenta o suma de aproape 33 milioane lei, care sunt penalizari ca urmare a datoriei istorice pe care o avem. (...) Totusi, acea datorie istorica de 241 milioane lei, ea ramâne acolo. Noi o stim, este ca un satâr deasupra capului (...)', a subliniat Camelia Patru.

Camelia Patru a adaugat ca veniturile Televiziunii provin din trei surse: 'alocatii bugetare cu destinatie dedicata si le folosim ca atare, veniturile din publicitate care reprezinta 5% si sunt limitate prin prevederile impuse de lege, si taxa tv care este cam 60%'.

În ceea ce priveste trecerea la transmisia digital terestra, Stelian Tanase a afirmat ca un astfel de pas ar putea însemna relansarea TVR, însa telespectatorii ar trebui sa îsi achizitioneze niste set-top box-uri pentru a putea urmari programele de televiziune.

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri