Lovitura pentru PSD este una de nivel european. Conform sondajului PollWatch, Popularii Europeni i-au devansat pe Socialiști și ar obține cu 9 mandate mai mult în viitorul Parlament European. Pentru PSD este o adevărată lovitură pentru că socialiștii din România vizează în mod clar viitoare președinție a Comisiei Europene.
Sondajul PollWatch dă o lovitură și pentru PNL. Acest sondaj confirmă faptul că liberalii sunt în cădere liberă și vor obține doar 6 mandate în viitorul Parlament European. Datele sunt cu atât mai interesante cu cât liberalii din România par să se fi consolat cu acest gând. Pe afișele PNL apar doar primii 6 candidați, asta deși partidul are targhet oficial de 25%, ceea ce ar aduce 7-8 mandate în PE.
În sondajul PollWatch, PNL este cotat cu 15,9%. Dacă se respectă predicțiile sondajului, înseamnă că Antonescu este cu bagajele la ușă, pentru că a promis demisia, dacă PNL va lua sub 20%.
Surpriza majoră de pe sondajul PollWatch este Forța Civică, partidul lui Mihai Răzvan Ungureanu. Conform acestui sondaj, FC are 5,1%, ceea ce înseamnă că intră în Parlamentul European și ar obține 2 mandate.
Sondajul nu arată bine nici pentru PDL, care ar obține doar 10,6%, la mare bătaie cu PMP, care ar obține 9,03%.

Comentează