Sorana Cîrstea a dat lovitura: s-a calificat finala unui turneu important. Se apropie de Halep în clasament

captură TV
Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea (41 WTA), racheta numărul 3, momentan, a tenisului feminin românesc, a reușit sâmbătă să se califice în finala turneului de categorie Challenger de la Reus (Spania), învingând în semifinală pe americana Lauren Davis (56 WTA).

Favorita numărul doi a competiției spaniole a obținut victoria în două seturi, cu 6-4, 7-5, după o oră și 41 de minute de joc.

Cîrrstea ajunge astfel în finală fără să fi ierdut vreun set la Reus și o va întâlni în ultimul act pe americana Elizabeth Mandlik (147 WTA), fiind favorită certă în fața tinerei de 21 de ani pe care nu a mai întâlnit-o niciodată în circuit.

Aproape de Simona Halep

Dacă va câștiga finala, Cîrstea va trece pe locul 34 în topul mondial, foarte aproape de locul 30, loc pe care se va afla începând de luni Simona Halep.

Românca a început mai greu meciul cu Davis, fiind condusă cu 2-4, după ce și-a cedat serviciul chiar în primul game. Ea a revenit apoi cu 4 game-uri consecutive câștigate, pentru 6-4 în primul set.

În setul doi a salvat 3 mingi de break în game-ul 3 dar și-a pierdut game-ul pe serviciu, americana având din nou 2-4.

Scenariul s-a repetat, Cîrstea revenind cu 3 game-uri câștigate, pentru 5-4 și două mingi de break și meci ratate, într-un al zecelea game disputat.

De la 5-5, românca a ridicat nivelul de joc și a închis meciul cu un 7-5 și cu un break la a treia minge de meci.

Finala se joacă duminică de la ora 15.00.