Sorana Cîrstea a învins-o pe Belinda Bencic în primul tur, la Cincinnati

dbonline.ro
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a dispus, marţi, în trei seturi, de elveţianca Belinda Bencic şi s-a calificat în turul secund în turneul WTA de la Cincinnati, conform news.ro.

Sorana Cîrstea (nr 40 WTA) a câştigat primul set disputat împotriva Belindei Bencic (nr 11 WTA) în 35 de minute, scor 6-2. Românca a început setul secund cu un serviciu pierdut, dar a reuşit un contrabreak şi a condus cu 2-1, 3-2 şi 4-3, însă elveţianca în vârstă de 25 de ani s-a impus în al doilea set cu 7-6, după o oră şi 12 minute. În decisiv, Sorana a controlat jocul şi a câştigat cu a treia minge de meci, 6-4 după 52 de minute de joc.

În turul secund la Cincinnati, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Petra Kvitova, din Cehia, în vârstă de 32 de ani, nr. 28 WTA.