Sorana Cîrstea, eliminată de Jelena Ostapenko în primul tur la Adelaide

ava7.com
sorana cirstea

Sorana Cîrstea, locul 26 WTA, a fost învinsă, marţi, în primul tur al turneului Adelaide International, de letona Jelena Ostapenko, cap de serie numărul 6, scor 2-6, 6-2, 6-4.

Ostapenko, numărul 12 mondial, sfertfinalistă la Brisbane International de săptămâna trecută, a avut nevoie de o oră şi 58 de minute pentru a se impune, refuzându-i lui Cirstea, locul 26 mondial, prima victorie din sezonul 2024, relatează news.ro

Ostapenko a câştigat acum patru din cele cinci meciuri disputate împotriva lui Cirstea.

Premiul pentru prezenţa în primul tur este de 8.860 de dolari şi 1 punct WTA, iar cel pentru accederea în optimi este de 13.170 de dolari şi 60 de puncte WTA.