Spania a învins Argentina în primul meci din cadrul Campionatului Mondial de handbal feminin

digi 24
handbal feminin romania

Spania a învins, miercuri, cu scorul de 29-13, în primul meci din cadrul Campionatului Mondial de handbal feminin pe care îl găzduieşte şi la care participă şi România, conform news.ro

La pauză, scorul a fost strâns, 11-10, iar egalitatea 12-12 s-a înregistrat în prima parte a reprizei a doua. Gazdele s-au dezlănţuit apoi, au marcat 11 goluri la rând, înainte de mai primi un gol, la 23-12, singurul până la final.

La Palacio de Deportes de Torrevieja din Alicante, cele mai bune marcatoarea ale învingătoarelor au fost Alexandrina Cabral Barbosa şi Carmen Campos Costa, cu câte cinci reuşite. Elke Josselinne Karsten a marcat trei goluri pentru Argentina, cele mai multe.

Partida a făcut parte din Grupa H, în cadrul căreia se joacă, joi, al doilea meci, Austria - China.

România face parte din Grupa C, alături de Norvegia, Kazahtan şi Iran şi va juca primul meci cu Iranul, la 3 decembrie, de la ora 19.00, la Castello.