Spania A SURCLASAT Franța și s-a calificat în finala Euro U21, unde va juca împotriva Germaniei

Spania U21 s-a calificat, joi, în finala Campionatului European de tineret, după ce a trecut în semifinale de Franța U21, scor 4-1. Ibericii vor întâlni în ultimul act Germania.

Mateta a deschis scorul pentru francezi, în minutul 16, din penalty, însă spaniolii au fost cei care au intrat în avantaj la pauză, grație reușitelor lui Roca (25') și Oyarzabal (45+5'). Scorul final, 4-1, a fost stabilit în repriza secundă, când Olmo (47') și Mayoral (67') au punctat pentru spanioli.

În finala Campionatului European U21, Spania va întâlni campioana en-titre Germania, cea care a trecut în semifinale de România, scor 4-2. Ultimul act al turneului final va avea loc duminică, 30 iunie.