Spania s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal feminin, după ce a învins echipa Suediei

nationala spania fotbal feminin

Spania s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal feminin, după ce a învins la limită, cu scorul de 2-1, echipa Suediei, ocupanta locului al treilea în clasamentul FIFA, marţi la Auckland, în penultimul act al competiţiei.

Toate cele trei goluri au fost înscrise în finalul reprizei secunde ale partidei de pe stadionul Eden Park, la care au asistat 43.217 spectatori, conform agerpres.

La Roja a deschis scorul în minutul 81, prin Salma Paralluelo, însă scandinavele au restabilit egalitatea prin Rebecka Blomqvist (88). Ibericele au obţinut victoria graţie golului marcat de Olga Carmona, care a şutat de la marginea careului, iar mingea a lovit bara transversală înainte de a intra în poartă (90).

Spania va înfrunta în finală FIFA Women's World Cup 2023 câştigătoarea celei de-a doua semifinale, dintre Anglia şi Australia, programată miercuri la Sydney.

În meciul de la Auckland au evoluat echipele:
Spania: Cata Coll - Ona Batlle, Irene Paredes, Laia Codina, Olga Carmona - Teresa Abelleira, Aitana Bonmatí, Alexia Putellas (Salma Paralluelo, 57) - Alba Redondo (Eva Navarro, 73), Mariona Caldentey (Esther Gonzalez, 90+5), Jenni Hermoso. Selecţioner: Jorge Vilda.
Suedia: Zecira Musovic - Jonna Andersson, Magdalena Eriksson, Amanda Ilestedt, Nathalie Bjorn - Elin Rubensson (Lina Hurtig, 87), Filippa Angeldal, Kosovare Asllani - Fridolina Rolfo, Johanna Kaneryd (Olivia Schough, 77), Stina Blackstenius (Rebecka Blomqvist,.77). Selecţioner: Peter Gerhardsson.
Arbitru: Edina Alves (Brazilia).