Spaniolul Joan Barreda s-a impus în etapa a patra a Raliului Dakar - Gyenes - locul 38

Sam Sunderland Dakar

Barreda, la a 30-a victorie de etapă în Raliul Dakar, a trecut primul linia de sosire după 4h28min18sec, fiind urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda) la 16sec şi de americanul Skyler Howes (Husqvarna) la 1min05sec.

Gyenes, de la Autonet Motorcycle Team, s-a clasat al 38-lea, la 1h13min26sec de învingător.

În această etapă s-au consemnat un nou abandon, cel al portughezului Joaquim Rodriguez (Hero), care anul trecut a câştigat trei etape. El a căzut la kilometrul 90 şi a fost transportat la spital cu un traumatism la piciorul stâng.

Australianul Daniel Sanders (GasGas) se menţine lider în clasamentul categoriei moto, chiar dacă a fost doar al optulea în etapa de miercuri, la 4min07sec de învingător. El are un avans de 5min33sec faţă de Skyler Howes şi de 6min05sec faţă de argentinianul Kevin Benavides (KTM). Spaniolul Barreda a urcat pe locul patru la 6min30sec de lider.

Singurul pilot român din cursă a urcat pe locul 32, la 3h25min24sec de Sanders.

La categoria Rally 2, Gyenes ocupă locul 13, la 2h14min08sec de liderul italian Paolo Lucci.

Joi, 5 ianuarie, are loc etapa a 5-a, tot în buclă la Ha'il, cu o lungime de 645 km (373 km în probă specială).