Sportivii români au cucerit încă opt medalii la Europenele de juniori şi tineret

haltere

Sportivii români au cucerit luni încă opt medalii la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret U23 de la Durres (Albania), astfel că bilanţul a ajuns la 26 de medalii, dintre care 7 de aur, 12 de argint şi 8 de bronz, informează Agerpres.

Valentin Ionadi Iancu a câştigat trei medalii de aur la cat. 55 kg (Under-23), la smuls cu 106 kg, la aruncat cu 135 kg, iar la total cu 241 kg.

La aceeaşi categorie, Marian Cristian Luca a obţinut trei medalii de argint, la smuls cu 105 kg, la aruncat cu 120 kg, iar la total cu 225 kg.

De remarcat că Iancu şi Luca au fost singurii sportivi de la această categorie.

Marinela Moroşan a cucerit două medalii de bronz la stilul smuls, cu 77 kg, la cat. 55 kg (Under-23), la aruncat s-a clasat pe locul 5, cu 90 kg (ratând de două ori la 93 kg), iar la total a fost a a treia cu 167 kg.

Tot luni, la cat. 55 kg (junioare), Andreea Cotruţa a obţinut trei medalii de argint, la smuls cu 89 kg, la aruncat cu 112 kg, iar la total cu 201 kg.