Sportivul Ioan Dziţac, medaliat cu bronz la Grand Prix-ul de judo de la Linz

România a urcat pe podium la Grand Prix-ul de judo de la Linz, din Austria. Sportivul român Ioan Dziţac a câştigat medalia de bronz la cat. 73 kg, sâmbătă.

Dziţac a debutat cu o victorie în faţa sârbului Filip Jovanovic, în turul secund l-a învins pe austriacul Alexander Kaserer, în optimi s-a impus în faţa brazilianului Daniel Cargnin, dar a pierdut sfertul de finală cu moldoveanul Adil Osmanov.

În recalificări, Dziţac a câştigat în faţa bulgarului Mark Hristov, iar în meciul pentru bronz l-a învins pe marocanul Hassan Doukkali. Osmanov a cucerit medalia de aur.

La feminin, în cadrul cat. 63 kg, sportiva română de origine cubaneză Amanda Zuaznabar-Torres a debutat direct în turul secund, însă a fost învinsă de japoneza Mizuki Takaki.

România participă cu şase judoka la turneul de la Linz, duminică urmând să evolueze Vlad Vişan (cat. 90 kg) şi Eduard Şerban (cat. 100 kg).

La competiţie participă 528 de judoka din 78 de ţări, 300 la masculin şi 228 la feminin.