Sportivul român Vlăduţ Simionescu a fost învins de ucraineanul Iakov Hamo în turul al doilea la Mondiale

AGERPRES
judo standard

Sportivul român Vlăduţ Simionescu a fost învins în turul al doilea al categoriei +100 kg, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de judo de la Budapesta, de ucraineanul Iakov Hamo.

Simionescu intrase direct în turul secund, scrie Agerpres.ro.

România a participat cu opt judoka la Mondiale, patru la feminin şi patru la masculin.

Cel mai bun rezultat al tricolorilor la competiţia de la Budapesta a fost atingerea optimilor de finală, prin Lucian Dumitrescu-Borş (cat. 66 kg) şi Adrian Şulcă (cat. 73 kg).

La competiţie s-au aliniat 664 de judoka, 386 la masculin, 278 la feminin, din 118 ţări, de pe cinci continente.

România nu va evolua duminică în întrecerea pe echipe.