Sprijin de Paşti pentru copiii unui centru special din Mukacevo, Ucraina

Autor: Liana Ganea

Publicat: 17-04-2025 10:54

Actualizat: 17-04-2025 13:54

Article thumbnail

Sursă foto: Freepik

Copiii Centrului special de educaţie cu clasele I-XI din localitatea Mukacevo, Ucraina, au primit daruri cu ocazia sărbătorilor pascale din partea Asociaţiei Internaţionale a Poliţiştilor (IPA), a anunţat, joi, pe pagina de Facebook, Consulatul României la Solotvino, Ucraina.


"În preajma Sfintelor Sărbători Pascale am avut bucuria de a vizita copiii din Centrul special de educaţie cu clasele I-XI din localitatea Mukacevo, împreună cu domnul Silviu Palagi, reprezentant al Asociaţiei Internaţionale a Poliţiştilor. Vizita noastră a adus un strop de lumină pentru 55 de copii aflaţi în situaţii dificile - fie că vorbim despre copii cu dizabilităţi, copii relocaţi temporar din zona Dnipro sau care au pierdut părinţi în urma atacurilor agresorului rus. Fiecare cadou oferit a purtat cu el un mesaj de sprijin, solidaritate şi speranţă", au precizat reprezentanţii consulatului, potrivit Agerpres.

Conform sursei citate, iniţiativa a fost sprijinită de reprezentanţii IPA Austria şi IPA România, ai Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Sighetu Marmaţiei şi ai Administraţiei de Stat a regiunii Transcarpatia, Ucraina.

"Un gând special de recunoştinţă le adresăm şi copiilor din Austria, care au pregătit cu multă grijă şi suflet aceste frumoase cadouri. Generozitatea lor ne aminteşte că solidaritatea nu are graniţe", a mai arătat Consulatul României la Solotvino.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri