SSC Napoli i-a adus un omagiu lui Maradona la meciul cu Lazio Roma

dalma maradona

Echipa SSC Napoli i-a adus un omagiu lui Diego Maradona, la un an de la decesul acestuia, cu ocazia meciului câştigat pe teren propriu în faţa formaţiei Lazio Roma (scor 4-0), la finalul căruia şi-a consolidat poziţia de lider al campionatului Italiei, potrivit Agerpres.

După inaugurarea unei prime statui a lui Maradona, joi, în faţa stadionului care poartă numele legendarului fotbalist argentinian, o a doua statuie a fost dezvelită chiar înaintea întâlnirii, în interiorul arenei.

Jucătorii echipei gazdă, care au evoluat cu tricouri pe care era imprimată efigia lui Maradona, au făcut rapid diferenţa în meciul cu Lazio, marcând trei goluri în primele 30 de minute ale jocului, prin Piotr Zielinski (7) şi Dries Mertens (10, 29). Rezultatul final a fost stabilit de Fabian Ruiz, în minutul 85. Fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă la oaspeţi.

Napoli, care nu a putut conta pe mai mulţi dintre titulari săi, accidentaţi sau bolnavi (Osimhen, Ounas, Politano, Anguissa, Zanoli), a reacţionat bine după două înfrângeri consecutive, prima pe terenul campioanei Inter Milano (2-3), în Serie A, iar cealaltă la Moscova, cu ruşii de la Spartak (1-2), în Europa League.

În urma acestei victorii, Napoli s-a distanţat la trei puncte de AC Milan, ocupanta locului secund, învinsă pe teren propriu de Sassuolo (1-3), într-un meci în care portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la milanezi.

Rezultate:
Vineri
Cagliari - Salernitana 1-1
Au marcat: Pavoletti (73), respectiv Federico Bonazzoli (90)
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari.

Sâmbătă
Empoli - Fiorentina 2-1
Au marcat: Bandinelli (87), Pinamonti (89), respectiv Vlahovic (57)

Sampdoria - Hellas Verona 3-1
Au marcat: Candreva (51), Ekdal (77), Murru (90), respectiv Tameze (37)
Fundaşul Răzvan Drăguşin a fost rezervă la Sampdoria şi a intrat în joc în minutul 86.

Juventus Torino - Atalanta Bergamo 0-1
A marcat: Duvan Zapata (28)

Venezia - Inter Milano 0-2
Au marcat: Calhanoglu (34), Lautaro Martinez (90+6 - penalty)
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Duminică
Udinese - Genoa 0-0

AC Milan - Sassuolo 1-3
Au marcat: Romagnoli (21), respectiv Scamacca (24), Kjaer (33 - autogol), Berardi (66)
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan.
Fundaşul român Vlad Chiricheş a intrat în min. 89 la Sassuolo.

Spezia - Bologna 0-1
A marcat: Arnautovic (83 - penalty)

AS Roma - Torino FC 1-0
A marcat: Tammy Abraham (33).

SSC Napoli - Lazio Roma 4-0
Au marcat: Zielinski (7), Mertens (10, 29), Fabian Ruiz (85).