Stratfor: Putin a creat tensiuni în Republica Moldova

Autor: Radu Pop, Colaborator

Publicat: 24-06-2015

Actualizat: 24-06-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Presedintele rus Vladimir Putin a creat tensiuni în Republica Moldova, dar Moldova ramâne independenta, în pofida încercarilor Moscovei de a destabiliza regiunea, a declarat George Friedman, fondator si presedinte al centrului de analize strategice Stratfor, într-un interviu pentru Radio Europa Libera, publicat marti, si în care analistul american abordeaza criza din Ucraina si situatia regionala, dar si politica Rusiei fata de fostele republici sovietice.

''Sigur, presedintele Putin a creat tensiuni în Moldova, dar Moldova ramâne independenta. (...) Rusii au avut toate motivele sa încerce sa destabilizeze Moldova si tarile baltice. Nu au facut-o. Eu cred ca, în parte, pentru ca sunt foarte îngrijorati de eventuala extindere a crizei si de faptul ca ar obliga tarile NATO sa faca corp comun, cel putin politic'', a afirmat Friedman în interviul mentionat, acordat cu prilejul unei recente conferinte internationale pe teme de securitate ce a avut loc în capitala slovaca Bratislava.

Referindu-se la conflictul din Ucraina, George Friedman a apreciat ca situatia de criza din aceasta tara este una în proces de adâncire, însa previzibila, considerând în acelasi timp ca nu va fi razboi în regiune, dar ca vor exista tensiuni semnificative. ''(În Ucraina) asistam la o criza în proces de adâncire, dar previzibila. Previzibila în sensul ca aceasta este regiunea în care încep conflictele europene, între peninsula care este Europa si marea masa continentala rusa, în zona tarilor baltice, a Belarusului, Ucrainei si uneori Poloniei prin România. Prezicerea mea este ca nu va fi razboi, pentru ca nu cred ca va fi, dar va fi un nivel semnificativ de tensiune si confruntare non-militara, informationala, propaganda, tensiuni economice si asa mai departe. Vor fi unele potentiale conflicte interne'', a declarat analistul american.

În opinia sa, aspectul cel mai important este ca pe termen lung Rusia este o tara foarte vulnerabila. ''Ea (Rusia) nu a reusit sa-si creeze pe baza bogatiei petroliere o economie viabila. (Rusia) depinde de petrol pentru constituirea bugetului de stat. Nu controleaza pretul petrolului. China si Europa sunt amândoua în proces de slabire economica si prin urmare nu mai pot cumpara atâta petrol. Statele Unite au devenit un producator major de petrol, asa ca pretul petrolului va coborî. Cum va reusi Rusia sa supravietuiasca într-o lume în care veniturile din energie vor scadea dramatic? Aceasta este adevarata întrebare. Capacitatile rusilor sunt limitate. Am vazut limitele pe care le au serviciile lor de informatii în Ucraina. N-au fost în stare sa prezica evenimentele de la Kiev, caderea guvernului. În estul Ucrainei au crezut ca va fi doar o revolta'', a explicat George Friedman.

El a adaugat ca Rusia nu va recurge la forta în Ucraina si ca mai degraba Moscova asteapta o criza interna la Kiev pentru a influenta fosta republica sovietica. ''Presedintele Putin s-a aratat foarte precaut înca din primele zile ale crizei ucrainene, dorind sa limiteze riscurile. El întelege miza si nu vrea sa riste. În opinia mea, este mai probabil ca Rusia sa astepte o criza interna la Kiev, caderea guvernului ucrainean, ca sa încerce apoi sa influenteze Ucraina, decât sa recurga la forta'', a declarat presedintele Stratfor.

În acest context, Friedman a tinut sa sublinieze ca ''viitorul Ucrainei 'este în mâinile conducerii ucrainene si, daca îsi mentine coerenta, daca poate dobândi controlul asupra tarii, atunci rusii vor trebui sa bata în retragere''.

AGERPRES

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri