Serviciul de Telecomunicaţii Speciale marchează Ziua internaţională a hipertensiunii pulmonare prin iluminarea în culoarea mov a turnului de comunicaţii din Bucureşti, se arată într-un mesaj postat miercuri seară pe contul de Facebook al STS.
"Turnul de comunicaţii al STS este iluminat, în această seară, în culoarea mov pentru a marca Ziua internaţională a hipertensiunii pulmonare, o boală severă care, diagnosticată din timp, poate creşte speranţa de viaţă şi poate îmbunătăţi calitatea vieţii celor afectaţi", se subliniază în postarea citată de Agerpres.
Oficialii STS precizează că demersul este unul simbolic şi are ca scop informarea populaţiei cu privire la importanţa prevenţiei şi diagnosticării precoce. De asemenea, STS îşi propune să promoveze accesul pacienţilor diagnosticaţi cu această boală la un plan de tratament complet.
"Prin demersul nostru simbolic ne dorim să informăm populaţia cu privire la importanţa prevenţiei şi diagnosticării cât mai devreme a bolii, să promovăm accesul pacienţilor diagnosticaţi cu această boală la un plan de tratament complet şi să ne exprimăm susţinerea acţiunilor de cercetare pentru o diagnosticare cât mai rapidă şi terapii cât mai eficiente", se mai arată în mesajul STS de pe reţeaua de socializare.
STS marchează Ziua internaţională a hipertensiunii pulmonare prin iluminarea în mov a turnului de comunicaţii
Explorează subiectul
Articole Similare

2.721
Alertă alimentară: Loturi de semințe halucinogene, puse la vânzare
2.721

242
Cazuri noi de persoane infectate cu Covid-19 – Anunțul INSP
242

194
Patru din zece români iau suplimente zilnic, dar mulți le folosesc greșit (studiu)
194

3.878
Testul care alarmează Bruxelles-ul! 'Poluanți eterni' descoperiți în sângele unui comisar european - ce sunt și cum ne afectează sănătatea
3.878

4.803
Criza de la maternitatea din Târgu Mureș: 8 bebeluși infectați cu bacteria care a omorât copiii de la Iași. Din fericire nu a fost niciun deces. Cum s-a răspândit bacteria
4.803

13.135
Dragoș Damian: Alexandru Rogobete, ce tupeu ai tu, să ne spui ce trebuie sa facem. Dar cine ești tu?
13.135

136
Colegiul de Medicină Albert Einstein confirmă eficacitatea pe termen lung a vaccinurilor HPV
136

141
Toamna se numără soldații. Rusia lansează campania de recrutare: 135.000 de tineri vizați
141

110
Noua UPU a Spitalului de Copii 'Louis Țurcanu' a fost inaugurată
110

1.099
Ce trebuie să faci dacă ai o problemă la inimă
1.099

785
'Spitalul morții' din Iaşi: Managerul a fost demis după decesul celor șapte copii
785

8.149
Prima reacție după ce Robogete a fost oripilat de unghiile false de la ATI Iași
8.149

3.052
UPDATE Ultimă oră - Încă un copil a murit de la bacteriile din spitale / Numărul decedaților ajunge la șapte
3.052
Comentează