Procentul de 2,28% din PIB alocat Educaţiei este "ruşinos" şi reprezintă un mesaj privind importanţa acestui domeniu pentru decidenţi, afirmă Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România.
"În ciuda solicitărilor studenţilor trimise Guvernului de a organiza dezbatere publică, conform legii, proiectul de buget a fost aprobat după nici o zi lucrătoare de la publicare. Mai mult decât atât, în cadrul întâlnirii din data de 20 decembrie, de la Guvern, nu am primit niciun fel de asigurare de la guvernanţi cum că ar exista vreun minim interes pentru revendicările noastre, chiar dacă acestea sunt asumate prin programul de guvernare. Nu acceptăm ca angajamentele luate să reprezinte o simplă maculatură care să fie complet ignorată atunci când Guvernul este chiar în momentul de a le pune în practică. Procentul de 2,28% din PIB alocat Educaţiei este ruşinos şi reprezintă un mesaj privind importanţa Educaţiei pentru decidenţi", se arată într-un comunicat al ANOSR, transmis miercuri AGERPRES.
Studenţii solicită şi o creştere cu 121.741.904 lei, reprezentând 0,009% din PIB, a fondului pentru burse.
"Acesta este singurul mod prin care prevederile Legii educaţiei naţionale pot fi respectate, iar studenţii să primească burse în cuantumul minim calculat conform legii - cel puţin 700 de lei/lună (de la 580 lei/lună). Considerăm această creştere imperioasă, peste jumătate din creştere fiind exclusiv ajustarea cu inflaţia, astfel încât bursa să îşi păstreze valoarea reală din 2017, ultimul an în care subvenţia a fost modificată. Este de-a dreptul aberant cum în fila de buget dedicată Ministerului Educaţiei se prevede drept obiectiv corelarea nivelului burselor cu nevoile studenţilor, pentru a nu se realiza, de fapt, nicio modificare. Impactul decisiv al burselor asupra accesului, parcursului şi finalizării studiilor de către studenţi este evident, iar modul de calcul actual, care exclude până şi mic-dejunul (ignorând complet alte cheltuieli de bază precum cele de igienă, îmbrăcăminte etc) nu poate fi menţinut", susţin reprezentanţii ANOSR.
Conform comunicatului, liderii studenţilor merg miercuri la Ministerul Educaţiei şi la Guvern pentru a le transmite guvernanţilor "cozonac cu rahat şi cacao, drept echivalent al bugetului acordat educaţiei şi ca răspuns la ignorarea solicitărilor studenţilor".
Studenții se duc peste Cîmpeanu și Ciucă cu cozonac cu rahat, nemulțumiți de banii alocați Educației: 'Este rușinos'
Articole Similare

0
Rezultatele LOTO de duminică, 16 noimebrie – Report uriaș la Joker. Numerele câștigătoare au fost extrase
0

2.051
Tragedie în Galați: cine era, de fapt, tânăra găsită moartă de iubit și cu ce se ocupa
2.051

35
Accident rutier pe DE 85. în Neamț: două persoane rănite
35

46
Captură uriașă de țigarete la Constanța: polițiștii au efectuar percheziții în urma unui control de rutină
46

5.025
O copilă de numai 15 ani a murit în București: Gestul la care a recurs i-a șocat pe vecini
5.025

47
Trafic blocat pe DN12: un autoturism a dărâmat un stâlp electric
47

2.435
Ministrul Sănătății, contrazis de avocatul clinicii unde a murit fetița de doi. Unitatea medicală a fost suspendată
2.435

1.624
VIDEO Bărbat care a agresat într-un lift o copilă de 13 ani, reținut: Polițiștii Capitalei au intervenit de urgență la sesizarea mamei
1.624

1.744
România stă pe un butoi cu pulbere - 7 explozii în 30 de zile și zero soluții. Expert: 'Fără măsuri, siguranța depinde de noroc'
1.744

1.407
Măsură de siguranță unică în România: ‘Angel Shot’, codul care protejează femeile în baruri
1.407

4.210
Noua țeapă pusă la cale prin Revolut: Cum rămân românii fără bani
4.210

3.118
La Târgul de Crăciun din Sibiu nu te lovește frigul, ci prețurile: Ce i-a uimit pe turiști
3.118

11.057
UPDATE SURSE Motivul pentru care polițistul din Giurgiu și-a pus capăt zilelor cu arma din dotare. S-a găsit un bilet de adio
11.057


















Comentează