Sturm Graz a câştigat Cupa Austriei

x
fotbal minge

Echipa de fotbal Sturm Graz a câştigat pentru a şaptea oară în istoria sa şi pentru al doilea an la rând Cupa Austriei, după ce a învins-o cu 2-1 pe Rapid Viena în finala disputată miercuri la Klagenfurt.

Rapid Viena a condus după reuşita lui Matthias Seidl din minutul 43. Sturm a egalat la cinci minute după pauză, în urma autogolului lui Leopold Querfeld. Golul care a adus victoria formaţiei pregătite de Christian Ilzer a fost marcat în minutul 81 de Tomi Horvat.

Echipa a obţinut această perfomanţă la exact doi ani de la moartea legendarului tehnician bosniac Ivica Osim, cel care a fost pentru Sturm "antrenorul secolului", şi la 115 ani de la înfiinţarea clubului, notează site-ul grupării din Graz.

Sturm Graz are şanse mari să reuşească în acest sezon eventul, fiind pe primul loc în campionat, cu 3 puncte mai mult decât RB Salzburg, când au rămas câteva etape.