Superliga 23/24, etapa 27: UTA a învins Petrolul și a trecut pe loc de play-off

telekomsport.ro
uta arad stadion

UTA Arad a învins Petrolul Ploiești, sâmbătă, într-o partidă din etapa a 27-a a Superligii de fotbal. Cu această victorie, arădenii urcă o poziție în clasament și îi depășesc chiar pe ploieșteni.

Partida UTA Arad-Petrolul Ploiești s-a încheiat cu scorul 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de brazilianul Marcelo Freitas în prelungirile primei reprize.

Arădenii obțin trei puncte și cu un total de 37 de puncte urcă pe locul 7 în clasament. Ei sunt la egalitate de puncte cu Hermannstadt, echipa de pe locul 6, ultimul care asigură calificarea în play-off. Petrolul cade o poziție până pe locul 8. Ploieștenii au 35 de puncte.

Sâmbătă se vor mai desfășura două partide din etapa a 27-a. De la ora 17.00 va fi meciul Farul Constanța-Oţelul Galaţi, iar de la ora 20.00 va începe întâlnirea dintre Poli Iași și Rapid București.

Vineri s-au disputat primele două partide ale etapei a 27-a. FC Hermannstadt a învins formația FCU Craiova, scor 1-0, iar CFR Cluj a trecut de Dinamo București cu 4-0.