Superliga: FC Botoşani – Poli Iaşi 2-1 în primul meci al etapei a 24-a. Oaspeţii au condus cu 1-0

Superliga

Echipa FC Botoşani a învins vineri, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Poli Iaşi, părăsind ultimul loc al clasamentului în Superligă. Oaspeţii au cndus cu 1-0.

La Botoşani, Saghiri a trimis pe lângă bară în minutul 9, iar gazdele au replicat prin marea ocazie ratată de Fulop, în minutul 25. Ieşenii au deschis însă scorul, în minutul 28, când Saghiri a înscris cu un şut puternic din marginea careului. Oaspeţii au avut şansa să intre la cabine cu un avantaj de două goluri, dar portarul Ducan a scos de sub bara transversală, în minutul 45+3, un balon trimis cu capul de Bouhenna. În startul reprizei secunde, Enzo Lopez a marcat în minutul 52, iar golul a fost anulat iniţial de arbitrul Sorin Vădana, însă a intervenit VAR-ul şi după patru minute, golul lui Lopez a fost validat. Golul victoriei pentru gazde a fost marcat de Mouaddib, în minutul 90+1. Francezul intrase pe teren de doar trei minute şi a adus a treia victorie în ultimele patru etape pentru FC Botoşani, care a părăsit ultima poziţie a clasamentului, trecând pe locul 15, peste Dinamo, cu 18 puncte. Poli Iaşi are 26 de puncte şi se află pe locul 13.

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu - I. Filip, V. Dican, G. David (Mitrov 70)– F. Adams (E. Lopez 46), Fulop (Şeroni 81), E. Florescu (Mouaddib 88). ANTRENOR: Bogdan Andone

POLI IAŞI: Ailenei - Todoroski, Bouhenna, Samayoa, Ispas - Saghiri, Bordeianu (Fl. Ilie 90+1), Jatoba (Stefanovici 90+1) - L. Mihai (S. Buş 46), Bettaieb (Harrison 81), A. Gheorghiţă. ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: R. Benzar 57 / Saghiri 67, Bouhenna 90+1

Arbitri: Sorin Vădana – Ferencz Tunyogi, Imre-Laszlo Bucsi - Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Rareş George Vidican - Lucian Rusandu

Observator: Nicolae Marodin