Superliga: FCU Craiova i-a administrat o corecţie severă campioanei Farul, scor 4-0

Wikiwand
FCU Craiova

Echipa FCU Craiova a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia campioană, Farul, într-un meci din etapa a opta a Superligii, informează news.ro.

Craiovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a primit o centrare de la Compagnucci. Oaspeţii nu au avut replică, iar oltenii şi-au majorat avantajul în minutul 45+1, când Aurelian Chiţu i-a pasat lui Dragoş Albu, şi acesta a înscris stabilind scorul pauzei. Farul a continuat jocul slab şi în partea secundă, lucru de care au profitat craiovenii. Mai întâi a înscris Baeten, din pasa lui Aurelian Chiţu, în minutul 57, pentru ca Bauza să pună pe tabelă scorul final în minutul 80. S-a terminat 4-0 pentru FCU Craiova, care are 9 puncte şi este pe locul 8 în clasament, în vreme ce Farul ocupă locul 9, cu 9 puncte, însă echipa lui Hagi a bifat a patra înfrângere stagională.

FCU CRAIOVA: R. Popa - Compagnucci, Lacroix, Danny Henriques (Padula 84), Mascarenhas - Dr. Albu (V. Pop 70), V. Achim – Baeten (Sekou Sidibe 76), Bauza, Van Durmen (Bahassa 76) – A. Chiţu. ANTRENOR: Dan Vasilică

FARUL: Aioani – Dussaut (D. Sîrbu 28), K. Boli, M. Popescu (T. Băluţă 73), Kiki - Artean, Dr. Nedelcu, Grameni (Budescu 73) – Vînă (Grigoryan 46), L. Munteanu, Mazilu (Sali 74). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Bauza 47

Arbitri: Marian Barbu - Vasile Marinescu, George Neacşu - Sorin Vădana

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Raul Ghiciulescu

Observator: Teodora Albon