Superliga: Universitatea Craiova – Poli Iaşi 2-2, după ce gazdele au condus cu 2-0

universitatea craiova

Echipa Poli Iaşi a terminat la egalitate sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-2, cu echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii. Craiovenii au condus cu 2-0 şi au avut gol anulat de VAR în minutul 90+1, informează news.ro.

Gazdele nu au avut adversar în prima repriză, când Universitatea a dominat, înscriind de două ori. Prima reuşită i-a aparţinut lui Alexandru Mitriţă, în minutul 30, cu concursul portarului ieşean, Silviu Lung jr. Oltenii şi-au mărit avantajul cu un gol al lui Roguljic, înscris în minutul 45+1. După pauză, Poli Iaşi a prezentat o altă faţă, jucând mai curajos şi punând probleme gazdelor. Arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti pentru un fault comis în careu de Alexandru Creţu la Sergiu Buş. A transformat Alin Roman, în minutul 52, şi oaspeţii reveneau în meci. Elevii lui Leo Grozavu au atacat în continuare şi au reuşit să egaleze în minutul 70, când Alin Roman a marcat dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri. Gazdele puteau da lovitura prin Jovan Markovic, care a înscris din careu în minutul 90+1, dar golul a fost anulat de VAR după şase minute de aşteptare.

S-a terminat 2-2 şi Universitatea Craiova se află pe locul trei în Superligă, cu 33 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului secund, CFR Cluj, dar cu un meci mai mult disputat. Poli Iaşi a adunat 23 de puncte şi este pe locul 13.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Căpăţînă, Screciu, Al. Creţu, Bancu – Kurtic (Şt. Vlădoiu 71), Mateiu (Houri 90) – M. Danciu (Baiaram 62), Roguljic (A. Ivan 70), Al. Mitriţă – Koljic (Markovic 72). ANTRENOR: Ivailo Petev

POLI IAŞI: S. Lung jr – Martac (Tincu 90), F. Ilie, Katanec, Ispas – A. Roman, Marchioni, Jatoba (Bordeianu 46) – A. Gheorghiţă (Stefanovici 85), S. Buş (Samayoa 69), Luis Phelipe (R. Ion 46). ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Ispas 87

Arbitri: Horia Mladinovici - Mihăiţă Necula, Marius Bobe - Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Mircea Ardelean

Observator: Adrian Vidan