DESCARCÄ‚ APLICAÈšIA: iTunes app Android app on Google Play

Surpriză în Liga I - Chindia învinge la FC Botoșani

twitter.com
Liga I

FC Botoşani a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de Chindia Târgovişte, în etapa a VI-a a Ligii I.

Au marcat: Raţă '74, Berisha '88.

În minutul 26, Chindriş (FC Botoşani) a fost eliminat pentru fault în poziţie de ultim apărător.

În minutul 52, Patache a fost lovit la nas, posibil de Paul Iacob sau de un coechipier, iar jucătorul echipei din Botoşani a părăsit terenul cu ambulanţa, după ce a primit îngrijiri medicale pe teren mai multe minute. Iacob (Chindia) a fost eliminat şi el de arbitrul Călin, dar cu mare întârziere.

Min. 74, 0-1: Vadim Raţă a marcat cu un şut cu stângul din marginea careului mare, după ce a recuperat balonul în propria jumătate şi după o cursă de 40 de metri;

Min. 88, 0-2: Jonathan Rodriguez l-a faultat în careu pe Neguţ. Berisha a transformat lovitura de la 11 metri.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Botoşani: Hankic - Patache (Plămadă '59), Chindriş, Şeroni, Haruţ - Jonathan Rodriguez, Ongenda (Babunski '81) - Ofosu, Ashkovski (Ţigănaşu '81), Keyta - M. Roman. Antrenor Marius Croitoru;

Chindia: Aioani - Căpuşă, Piţian, Iacob, C. Dinu - Neguţ, Dulca (Fomba '85), Raţă, Yameogo - D. Popa (Berisha '81), D. Florea (Dumitraşcu '64). Antrenor Emil Săndoi.

CartonaÅŸe galbene: Rodriguez '87 / D. Popa '31;

CartonaÅŸe roÅŸii: ChindriÅŸ '26 / Iacob '58.

Arbitri: Iulian Călin – Radu Adrian Ghinguleac, Ciprian Florin Danşa – Vlad Baban;

Observator: Cristian Nica.