Surpriză la Cluj: CFR pierde acasă cu Universitatea Craiova

exclusivnews.ro
superliga

Echipa Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, gruparea CFR Cluj, în prima etapă a play-off-ului Superligii. Oltenii au trecut pe locul secund în clasament.

La Cluj gazdele au ratat patru-cinci ocazii clare de gol în prima jumătate de oră, dar cei care au deschis scorul au fost craiovenii, prin Baiaram, în minutul 38.În startul reprizei secunde Alexandru Mitriţă a mărit avantajul oaspeţilor, cu un gol frumos, din careu. Matei Ilie a readus în joc gazdele, cu un gol înscris în minutul 66, dar tot el a fost eliminat cu cartonaş roşu direct după ce l-a călcat, din spate, pe Jovan Markovic. Era minutul 87 şi clujenii nu au mai avut forţă să egaleze, iar Craiova s-a impus cu 2-1.

În clasament, Universitatea Craiova a venit pe locul secund în play-off, cu 28 de puncte, iar CFR Cluj a rămas cu 27 de puncte şi este pe locul 4.

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Boben, M. Ilie, Abeid - Muhar, K. Keita (El Kaddouri 75), Tachtsidis (Avounou 59) – Deac (C. Manea 89), Bîrligea (P. Michael 59), Otele. ANTRENOR: Adrian Mutu

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Căpăţînă, Maldonado, Badelj, Bancu - Al. Creţu, Mateiu, Mekvabishvili (Houri 70) - Baiaram, A. Ivan (Zajkov 75), Mitriţă (Markovic 82). ANTRENOR: Ivaylo Petev

Cartonaşe galbene: El Kaddouri 90, Avounou 90+5 / L. Popescu 72, Căpăţână 75, Badelj 80, Houri 90+4

Cartonaş roşu: Matei Ilie (CFR Cluj) minutul 87

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Mihai Marius Marica, Andrei Constantinescu - Marius Omuţ

Arbitri VAR: Florin Andrei - Alexandru Vodă

Observator: Iosif Olah