Surpriză la Pitești în Cupa României. FC Argeș învinge pe FC Botoșani și merge mai departe în opimile de finală

stadion Trivale FC Argeș

FC Argeş s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal după ce a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, miercuri, la Piteşti, într-un meci din şaisprezecimile de finală în care scorul a fost egal, 0-0, după prelungiri, conform agerpres.ro

Eroul echipei din Trivale a fost portarul Flavius Croitoru, care a apărat penalty-urile executate de germanul Christopher Braun şi francezul Malcom Edjouma.

Pentru FC Argeş au transformat Ionuţ Andrei Şerban, Antun Palic, Alexandru Işfan şi Denis Dumitraşcu, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Eduard Florescu şi Alexandru Ţigănaşu.

În timpul meciului, FC Argeş a ratat o ocazie uriaşă prin Georgian Honciu (12), iar botoşănenii au ratat prin Edjouma (111), Andrei Dragu (118) şi Ţigănaşu (120).

FC Argeş este a cincea echipă calificată în optimi, după FC Voluntari, FC U Craiova, FC Rapid şi formaţia de liga a treia CS Minaur Baia Mare.

FC Argeş - FC Botoşani 0-0, după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare, Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti
Au executat în ordine loviturile de departajare: Christopher Braun 0-0 (ratare - a apărat Flavius Croitoru), Ionuţ Andrei Şerban 1-0 (gol), Eduard Florescu 1-1 (gol), Antun Palic 2-1 (gol), Alexandru Ţigănaşu 2-2 (gol), Alexandru Işfan 3-2 (gol), Malcom Edjouma 3-2 (ratare - a apărat Flavius Croitoru), Denis Dumitraşcu 4-2 (gol).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Vlad Bârleanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) - FRF