Surpriză uriașă în grupele Cupei EHF: Gloria Bistrița a bătut Odense

Federatia Romana de Handbal
handbal

Echipa de handbal feminin Gloria Bistrița a învins cu 25-23 echipa daneză Odense, în Grupa C a Cupei EHF. La pauză, româncele conduceau la un gol, 13-12, scrie Mediafax. Bistrița mai are de jucat 3 meciuri și se poate califica în sferturile de finală ale competiției europene. Deși porneau cu șansa a doua în fața liderului grupei, fetele antrenate de Horațiu Pașca au realizat o surpriză uriașă, bifând două performanțe importante în Grupa C: prima victorie pentru ele și prima înfrângere pentru daneze.

În etapa următoare, Gloria Bistrița va juca împotriva celor de la Lublin. Partida este programată în România, pe 2 februarie.

Gloria Bistrița- 25

Vasileuskaia 8, M. Costa 6, Rațiu 5, Dincă 3, Elisei 2, Pristăvița 1. Antrenor: Horațiu Pașca

HC Odense- 23

Kyndboel 7, Jensen 4, Groot 4, Offendal 2, S. Jorgensen 2, Bakkerud 2, Hojlund 1, Heindahl 1. Antrenor: Karen Brodsgaard

Clasamentul Grupei C după 4 etape:

1. Odense – 6 puncte

2. Erdi – 5 puncte

3. Bistrița – 4 puncte

4. Lublin – 1 punct

5. Brașov – 0 puncte (descalificată)

Tot în Cupa EHF, dar în Grupa B, Măgura Cisnădie a pierdut cu 28-33 meciul de pe teren propriu cu Copenhaga. A cedat și în precedentele meciuri din grupă și este pe ultimul loc, cu 0 puncte, cu șanse foarte mici la calificarea în fazele eliminatorii.