SURSE - Pentru cine joacă Monica Macovei

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 19-08-2014

Actualizat: 19-08-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

În contextul politic actual, în care toate sondajele indică un tur II între Victor Ponta și Klaus Iohannis, mulți s-au întrebat ce rost are o candidatură independentă a Monicăi Macovei. 

Surse din PDL ne-au conturat un scenariu prin care s-ar putea răspunde la multe dintre întrebările de mai sus. Monica Macovei ar candida ca urmare a unei înțelegeri secrete cu liderii PDL și cei ai PNL.


Planul este următorul: PDL și-a pierdut capacitatea de a atrage electoratul băsist, în special electoratul sensibil la teme precum statul de drept sau independența justiției.

O candidatură a Monicăi Macovei coagulează acest electorat și îl aduce la urne. Astfel, în turul II, Macovei poate mult mai ușor să joace și să-și trimită voturile pentru Iohannis, pentru că devine un vector de imagine clar.

”Uitați-vă că noi nu o atacăm pe Monica Macovei. Singurul lucru pe care l-am spus și îl spunem este că ea se află în afara partidului, în afara liniei partidului, dar nu va fi exclusă niciodată, nici măcar nu se va pune problema”, ne-au explicat surse din PDL.
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri