Noi percheziţii au loc, vineri dimineaţă, în municipiul Ploieşti, la clanul interlop Austrianu, descinderile vizându-l pe unul dintre membri care, deşi se afla sub control judiciar într-o speţă privind infracţiuni rutiere, a continuat să încalce legea, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare.
"În această dimineaţă, poliţiştii Biroului de Combatere a Infracţiunilor Contra Persoanei şi Patrimoniului din cadrul Poliţiei Municipiului Ploieşti pun în executare două mandate de percheziţie domiciliară, în municipiul Ploieşti. Percheziţiile sunt efectuate în vederea documentării activităţii infracţionale a unei persoane bănuite de săvârşirea mai multor infracţiuni la regimul rutier, ce ar fi fost comise în anii 2019, 2021, cât şi în cursul acestei luni", a anunţat Poliţia Prahova.
Surse judiciare au precizat, pentru AGERPRES, că descinderile îl vizează pe Curcă Lorentz, membru al clanului interlop Austrianu, care în urmă cu circa două săptămâni a fost pus sub control judiciar într-un dosar privind săvârşirea a două infracţiuni la regimul rutier - conducere a unui vehicul pe drumurile publice, fără permis de conducere, şi refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
Ulterior plasării sale sub control judiciar, Curcă Lorentz a continuat să conducă autoturismul pe drumurile publice chiar dacă are permisul de conducere suspendat, au menţionat sursele citate.
SURSE | Perchezițiile de la Ploiești vizează un clan interlop. Culmea sfidării: Pus sub control judiciar, a continuat să comită aceleași fapte
Explorează subiectul
Articole Similare

381
Cine ar putea prelua puterea în Ungaria? Viktor Orban vorbește de o vastă rețea: „O vom distruge!”
381

469
VIDEO Minor de 17 ani și două femei, reținuți după ce au spart locuința unui bucătar străin din București
469

1.093
Cinci țări acuză: Aleksei Navalnîi a murit otrăvit / Substanța folosită, de 200 de ori mai puternică decât morfina, „victimele se sufocă în agonie”
1.093

1.847
Dezbatere la ÎCCJ: 87,5% dintre judecători au decizii de pensionare, acuzații de „interferență prezidențială” și critici dure la adresa clasei politice
1.847

782
Băluță își anunță intențiile privind Primăria Capitalei. Ce spune acum despre o candidatură în 2028
782

3.221
Zelenski se revoltă împotriva americanilor, după ce a fost presat să cedeze în fața rușilor: SUA cer prea des concesii Ucrainei, nu Rusiei
3.221

702
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, promite prețuri bune la gaze, după liberalizarea pieței: Romgaz să vină cu o ofertă bună
702

3.247
Vânătoarea de oameni din Sarajevo din anii '90 - Turiști străini, inclusiv o româncă, ar fi plătit să ucidă civili: „Ziua trăgeau în civili, noaptea petreceau”
3.247

4.287
VIDEO Zelenski, ironie acidă la adresa lui Viktor Orban: "Este mai preocupat de cum să-și mărească burta decât armata" / Reacția liderului maghiar
4.287

1.433
Câciu îl acuză pe Bolojan că „a coafat” deficitul: A mutat sumele din PNRR în decembrie ca să arate mai bine cifrele
1.433

5.039
Cazurile de cancer explodează în Uniunea Europeană: Cel puțin una dintre cauze este controversată
5.039

2.164
Ministrul Energiei face dezvăluiri: Plafonarea la energie și gaze din ultimii patru ani a fost jumătate din deficitul anului 2026
2.164

2.358
Von der Leyen, apel ferm la München: UE să renunţe la unanimitate și să fie capabilă să se apere singură
2.358

















Comentează