SURSE | PSD și PNL s-au înțeles pe împărțirea prefecților. Social-democrații iau Capitala

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 07-12-2021

Actualizat: 07-12-2021

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Partidele din coaliția de guvernare au ajuns la un acord, marți seara, cu privire la împărțirea funcțiilor de prefecți, reprezentanți ai guvernului în teritoriu. Amintim că guvernarea liberală anterioară a transformat funcția de prefect în una politică.

Potrivit unor surse politice, liberalii urmează să piardă 5 funcții de prefect dintre cele 22 deținute anterior. Funcția de prefect al Capitalei va reveni PSD.

Principiul împărțirii prefecților va ține cont și de funcțiile de președinte de consiliu județean. Partidele care au șefi de consiliu județean nu vor avea și prefect în același județ. Filialele județene care nu au șefia consiliului județean, dar au ministru, nu vor avea nici ele prefect.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri