Tăriceanu reacționează VIRULENT după atacul CSM: 'Aceasta nu afectează independența justiției?'

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 08-02-2017

Actualizat: 08-02-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Călin Popescu Tăriceanu a reacționat marți seară după ce Consiliul Superior al Magistraturii a atras atenția că afirmațiile unor politicieni, inclusiv cele lansate la BBC de șeful Senatului cu privire la activitatea instituţiilor judiciare şi a magistraţilor, afectează nu doar independenţa justiţiei, ci şi imaginea României.

Tăriceanu a susținut, într-o intervenție telefonică la B1 Tv, că reprezentanții CSM ar trebui să își arate preocuparea și față de starea justiției, nu doar în legătură cu declarațiile politicienilor.

”Pe de o parte, este foarte bine ca CSM să observe și să urmărească ce declarații fac reprezentanții mediului politic, dar mi-aș dori, în egală măsură, să își arate procuparea despre starea justiției, și anume: influența serviciilor în activitatea procurorilor, echipele mixte care au funcționat o bună bucată de vreme și la care CSM a închis ochii. Aceasta nu afectează independența justiției? Eu cred că da. Eu am îndoială că declarațiile mele afectează independența justiției, dar interferența serviciilor în activitatea procurorilor, în mod cert afectează.

Iohannis, ATACAT DUR: 'Are mai multe case decât sunt infracțiuni de corupție în Codul Penal'

Apoi, decizia CSM de a cere judecătorilor să semneze un angajament de confidențialitate în baza căruia informațiile obținute de la servicii nu sunt puse la dispoziția avocaților apărării. Acestă problemă ridică o chestiune esențială, egalitatea de arme între acuzare și apărare. Asta ar trebui să fie preocuparea CSM ca garant al imparțialității justiției.

Apoi, folosirea de către procurori a denunțătorilor care sunt șantajați cu libertatea pentru ca, la rândul lor, să-i înfunde pe alții la închisoare. Apoi, imixtiunea procurorilor în activitatea și deciziile executivului. Mă refer la ancheta pe care procurorii au demarat-o la nivelul ministerului Justiției, al MAI și al MAE. Această acțiune reprezintă o încălcare gravă a principiului separației puterilor în stat.

Eu mă aștept ca CSM să reacționeze la fel de prompt, cum a făcut acum câteva zile și să sesizeze Curtea Constituțională pentru acest conflict interinstituțional”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri