Teama de Omnicron cuprinde Marea Britanie - Decizia luată de autoritățile de la Londra cu privire la doza booster

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 12-12-2021

Actualizat: 13-12-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Persoanele de peste 30 de ani pot rezerva, începând de luni, doza booster a vaccinului anti-Covid în Anglia, pe fondul creșterii infectărilor. Condiția este să fi trecut două luni de la a doua doză de vaccin, notează mediafax.

În Anglia, toate persoanele trecute de 30 de ani pot rezerva, de luni, doza booster a vaccinului Covid-19.

Condiția este să fi trecut două luni de la a doua doză de vaccin, astfel încât să primească rapelul la cel puțin 91 de zile după a doua doză.

Decizia vine pe fondul temerilor legate de o creștere bruscă a numărului de infecții cu varianta Omicron în Marea Britanie, în special în Anglia, conform Sky News.

Omicron ar putea provoca în cel mai pesimist scenariu până la 75.000 de decese în Anglia până la sfârșitul lunii aprilie, dacă nu se instituie noi restricții, pe lângă Planul B care tocmai a fost declanșat, conform experţilor guvernului britanic.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri