Iranul a făcut cunoscut Consiliului de Securitate al ONU că noile sancţiuni impuse Iranului de către Statele Unite în luna iulie încalcă acordul nuclear încheiat între Teheran şi marile puteri, a declarat marţi preşedintele Parlamentului iranian Ali Larijani, relatează Reuters, potrivit Agerpres.
Acordul nuclear (JCPOA), semnat în 2015 de Iran şi cele şase mari puteri, între care şi Statele Unite, au condus la ridicarea majorităţii sancţiunilor împotriva Teheranului în schimbul limitării programului nuclear iranian.
Cu toate acestea, Biroul pentru Controlul Bunurilor Străine al Ministerului de Finanţe american a impus sancţiuni împotriva a şase companii iraniene la sfârşitul lunii iulie pentru rolul lor în dezvoltarea programului balistic după ce Teheranul a lansat o rachetă capabilă să plaseze un satelit pe orbită.
Senatul SUA a votat în aceeaşi zi aproape în unanimitate impunerea de noi sancţiuni împotriva Iranului, Rusiei şi Coreii de Nord. Sancţiunile din proiectul de lege vizează programul de rachete balistice iranian precum şi abuzurile împotriva drepturilor omului.
'Organismul iranian de supraveghere al JCPOA a evaluat noile sancţiuni americane şi a decis că acestea contravin anumitor prevederi din acordul nuclear', a declarat preşedintele Parlamentului iranian Ali Larijani citat de agenţia de ştiri Tasnim.
'Iranul s-a plâns Consiliului de Securitate al ONU în legătură cu încălcarea de către SUA a acordului nuclear', a adăugat el.
Mass-media iraniană a anunţat luni că guvernul de la Teheran a decis să ia măsuri ca reacţie la sancţiunile americane şi că preşedintele Hassan Rouhani va informa în curând ministerele în cauză.
Preşedintele american Donald Trump a lansat o ameninţare la adresa Iranului săptămâna trecută, avertizând Teheranul că dacă nu va respecta termenii acordului nuclear se va confrunta cu 'mari, mari probleme'.
Teheranul afirmă că noile sancţiuni SUA încalcă acordul nuclear între Iran şi marile puteri
Articole Similare

0
Schimbare de ton față de Rusia? Ungaria semnează cel mai mare acord din istorie pentru achiziționarea de gaze naturale de la compania franceză Engie
0

1.393
VIDEO Putin îi răspunde dur lui Trump: 'Dacă noi suntem un 'tigru de hârtie', atunci ce este NATO în sine?'
1.393

6.396
Vladimir Putin s-a enervat, după gestul lui Nicușor Dan: Sare în apărarea lui Călin Georgescu și critică direct România
6.396

50
Premierul Keir Starmer promite că va face tot posibilul pentru ca Marea Britanie să învingă antisemitismul
50

49
Preşedinta Mexicului cere Israelului repatrierea imediată a șase mexicani membri ai flotilei pentru Gaza
49

1.663
Tensiuni uriașe în interiorul UE: Cancelarul Germaniei îl mustră pe Viktor Orban pentru blocarea sprijinului acordat Ucrainei
1.663

27
Kazahstanul se așteaptă să livreze Germaniei 1,7 milioane de tone de petrol până la finalul anului 2025
27

3.420
VIDEO Vladimir Putin face o dezvăluire care putea să schimbe total istoria: URSS a cerut să intre în NATO
3.420

677
Deși se înarmează, România se împiedică pe drumurile stricate. Țara nu are infrastructura necesară pentru a susține greutatea tancurilor
677

1.552
Putin vrea restabilirea relațiilor cu SUA: liderul rus laudă abordările administrației Trump 'directe și care nu sunt ipocrite'
1.552

2.373
Munca fără pauză: Programul '996' din China se extinde și în Europa. Companiile cer angajaților să muncească 70 de ore pe săptămână
2.373

34
Putin laudă ONU: 'Cea mai reprezentativă' - Trump susține că este o o organizație inutilă
34

57
Șeful ONU pentru drepturile omului: Utilizarea forței letale de către Haiti împotriva bandelor a fost 'probabil ilegală'
57
Comentează