Preşedintele iranian Hassan Rouhani a declarat duminică că Teheranul vrea să dezvolte legături strânse cu toate ţările din Orientul Mijlociu, unde Iranul este implicat în războaie prin interpuşi cu Arabia Saudită de decenii, relatează Reuters preluată de Agerpres.
"Iranul este gata să coopereze cu statele regionale pentru menţinerea securităţii în Orientul Mijlociu... Duşmanii noştri, SUA şi Israel, vor să creeze diviziune între iranieni", a declarat Rouhani într-un discurs susţinut în sudul Iranului şi transmis în direct la televiziunea de stat.
Iranul şi Arabia Saudită sprijină părţi opuse în războaiele din Siria şi Yemen, iar Riadul a salutat decizia lui Donald Trump de a retrage SUA din acordul nuclear dintre Iran şi marile puteri şi de a reimpune sancţiuni Teheranului.
Rouhani a mai spus că abordarea SUA faţă de Iran este sortită eşecului.
"Nu vom ceda în faţa presiunii din partea SUA şi Israelului", a declarat preşedintele iranian în oraşul Bandar-e Gonaveh, din sudul ţării.
Teheranul a sugerat ar putea recurge la acţiuni militare în Golf pentru a bloca exporturile de ţiţei ale altor ţări în replică la sancţiunile americane care vor să împiedice propriile vânzări de ţiţei, notează Reuters.
Teheranul vrea să dezvolte legături strânse cu toate ţările din Orientul Mijlociu
Explorează subiectul
Articole Similare

130
Moștenirea lui Prigojin - În plin război cu Ucraina, Rusia menține o prezență militară solidă în Africa
130

32
Redesenarea DMZ - Propunerea Coreei de Sud pentru Phenian
32

896
Țara în care ar putea să fugă Maduro: se reia „scenariul” Assad sau Ianukovici ?
896

108
Lumea pare a fi pe picior de război - Încă o țară reintroduce serviciul militar obligatoriu
108

1.801
Panică în Israel înaintea deciziei ONU - Un ministru israelian cere asasinarea liderilor palestinieni și arestarea lui Mahmoud Abbas: „Există o celulă de izolare pregătită pentru el în închisoarea Ketziot”
1.801

89
Scandal de coruție la Kiev - Petro Poroşenko cere demisia întregului cabinet
89

68
Farmacia morții - Autoritățile olandeze investighează cel puțin 49 de decese
68

1.419
Prietenul lui Zelenski avea un WC de aur în casă: luxul descoperit de anchetatori în cel mai mare scandal de corupție din Ucraina
1.419

1.623
Primul premier rus din era Putin, pe lista neagră a Kremlinului: Extremism și terorism
1.623

140
Se prefigurează o criză politică la Praga - Petr Pavel ameninţă că nu îl va numi premier pe Andrej Babis
140

2.477
Panică la Kremlin: Donald Trump pregătește noi sancțiuni pentru Rusia
2.477

4.736
VIDEO Șoc provocat de China: noua armată de roboți a stârnit rumoare în mediul Online
4.736

119
Decizia instanței: Penitenciarele din Germania nu au obligaţia legală de a le oferi mese vegane deţinuţilor
119


















Comentează