Telekom România Communications SA este investigată de Consiliul Concurenţei

Autor: George Traicu

Publicat: 18-03-2021

Actualizat: 18-03-2021

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Telekom România Communications SA este investigată de Consiliul Concurenţei pentru un posibil abuz de poziţie dominantă pe piaţa serviciului de emitere a avizului tehnic de amplasament, a anunţat autoritatea de concurenţă, într-un comunicat de presă transmis, joi, AGERPRES.

"Pentru a obţine autorizaţie de construire sunt necesare avize de la administratorii/furnizorii de utilităţi urbane, numite avize de amplasament. Aceste avize, enumerate în certificatul de urbanism, sunt necesare pentru a stabili dacă construcţia propusă nu creează dificultăţi în funcţionarea reţelelor edilitare din zonă, iar operatorii le emit contra cost. Astfel, autoritatea de concurenţă deţine indicii că, fără a avea o justificare economică, Telekom Romania Communications SA a impus, în anul 2019, un tarif mult mai mare comparativ cu anul anterior pentru emiterea avizului necesar pentru autorizarea executării construcţiei", se menţionează în comunicat.

Potrivit sursei citate, Consiliul Concurenţei a efectuat inspecţii inopinate la sediul companiei, documentele ridicate aflându-se în analiza autorităţii, în cadrul procedurii specifice de investigaţie. Inspecţiile inopinate constituie o etapă preliminară a investigaţiei, iar efectuarea lor nu reprezintă o antepronunţare a autorităţii de concurenţă în ceea ce priveşte existenţa unei încălcări a Legii concurenţei.

Autoritatea de concurenţă precizează că, în situaţia în care se va constata încălcarea regulilor de piaţă, companiile implicate riscă amenzi de până la 10% din cifra de afaceri.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri