Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a anunţat, prin intermediul reţelelor de socializare, că pune punct actualului sezon competiţional, motivând că are nevoie "de timp" pentru refacere, doarece "suferă mult mai mult decât ar fi trebuit de un an" din cauza accidentării de la picior, informează agenţia EFE.
"După ce am discutat cu familia şi cu echipa, am luat această decizie şi cred că este calea de urmat pentru a mă putea recupera total", a afirmat Nadal, care a fost constrâns să se retragă, la începutul acestei luni, din turneul Masters 1.000 ATP de la Toronto, din cauza problemelor la piciorul stâng, cu care se confruntă de mai mult timp.
"A fost un an în care mi-a fost dor de multe lucruri care contează pentru mine, cum ar fi Wimbledon, Jocurile Olimpice şi acum US Open, precum şi multe alte asemenea evenimente'', a spus Nadal.
Campionul iberic a declarat forfait înaintea meciului său de debut la competiţia din Canada, împotriva sud-africanului Lloyd Harris, cel care l-a învins săptămâna trecută în optimile de finală ale turneului de la Washington. ''Şi pentru că anul acesta nu am avut capacitatea de a mă antrena, de a concura aşa cum îmi doresc, eu am luat decizia de a-mi acorda un timp pentru a mă putea recupera", a adăugat campionul iberic, în vârstă de 35 ani.
Tenis - Rafael Nadal nu va mai juca în acest an
Explorează subiectul
Articole Similare

9
Patru sportivi georgieni, suspendaţi pentru dopaj: TAS a respins apărarea lor bazată pe consumul unor băuturi în care li s-a pus substanţa
9

28
Barcelona și PSG vor scoate la licitație tricourile din meciul de miercuri, în scop caritabil
28

33
Președintele CFR Cluj, Cristian Balaj, suspendat două jocuri de Comisia de Disciplină FRF
33

32
WTA: Coco Gauff s-a calificat la Turneul Campioanelor 2025 de la Riad
32

13
NBA anunță un parteneriat strategic cu Amazon Web Services pentru soluții AI
13

5.474
Tatăl lui David Popovici răspunde acuzațiilor grave care i se aduc: 'Nu am făcut nimic ilegal'
5.474

16
Simone Tempestini și Norbert Maior, pregătiți pentru ultima etapă a Europeanului de Raliuri
16

33
Roger Federer, nominalizat pentru International Tennis Hall of Fame
33

49
Câți bani primește câştigătorul Turneului Campionilor
49

44
Probleme pentru Mircea Lucescu înaintea meciului cu Austria. Tricolorii pe care nu se poate baza
44

33
Vicepreşedinte FIFA, avertizare: Rolul Israelului în fotbalul mondial ar trebui să fie decis de UEFA
33

14
Biletele pentru Cupa Mondială 2026 au fost puse în vânzare, dar se cunosc doar jumătate dintre echipele calificate
14

191
UEFA a luat decizia chiar înainte de FCSB - Young Boys
191
Comentează