Vase militare ruse continuă să blocheze navigaţia în partea de nord-vest a Mării Negre, a anunţat joi dimineaţă Statul Major al armatei ucrainene, în buletinul său informativ cotidian, transmite DPA, conform AGERPRES.
Autorităţile ucrainene din transportul fluvial şi maritim au afirmat sâmbătă că 94 de nave cu echipaje străine şi sute de marinari sunt blocate în apropierea porturilor ucrainene de la începerea războiului.
Forţele ruse susţin că echipajele de pe 70 de nave străine sunt blocate în porturile ucrainene din cauza ''riscului ridicat al minelor''.
Pericolul minelor este cauzat de autorităţile ucrainene care operează în apele continentale şi în zona de coastă, potrivit şefului Centrului naţional rus pentru managementul apărării, generalul-colonel Mihail Mizinţev, citat joi de agenţia de presă Interfax.
Armata rusă a lansat la 24 februarie o amplă ofensivă militară împotriva Ucrainei, invadând această ţară din mai multe direcţii. Occidentul a reacţionat, Uniunea Europeană, SUA şi Regatul Unit impunând sancţiuni dure contra Moscovei. Comitetul de Miniştri al Consiliului Europei a decis miercuri, într-o şedinţă extraordinară, excluderea Rusiei din această organizaţie paneuropeană, după 26 de ani de apartenenţă.
Rusia îşi numeşte agresiunea sa în Ucraina drept ''operaţiune militară specială'' pentru ''denazificarea'' ţării vecine.
Tensiune în Marea Neagră: Vase militare ruse blochează navigaţia în nord-vest
Explorează subiectul
Articole Similare

27
Adrian Câciu îl critică dur pe Radu Miruță, care s-a "plimbat" în Arabia Saudită pe banii arabilor: "Avem conflict de interese, neglijență în serviciu. Pe altele, care țin de moralitate, nu le mai enumăr."
27

512
Incident grav la o școală din Cluj! Copil de șase ani bătut şi umilit de colegi, ajuns la spital. Reacția ministrului Educației
512

1.111
Ion Cristoiu îi dă vești proaste candidatului USR la Primăria Capitalei: "Am sesizat lepădarea președintelui de Cătălin Drulă!"
1.111

714
Rusia face caz de scandalul de corupție de la Kiev: "Este ceva straniu când Casa Albă tace"
714

1.708
Fiica lui Meme Stoica a luat o decizie radicală: ce nu vrea să mai facă de acum înainte
1.708

1.241
Rezultatele LOTO de duminică, 16 noiembrie – Report uriaș la Joker. Numerele câștigătoare au fost extrase
1.241

2.212
Se angajază SUA într-un nou Vietnam? - Trump a sugerat că a luat o decizie privind operațiunile militare din Venezuela
2.212

865
România, printre principalii furnizori de medici pentru Franța: Unul din cinci medici din Franța provine din România, Algeria, Tunisia sau Maroc
865

4.159
Tragedie în Galați: cine era, de fapt, tânăra găsită moartă de iubit și cu ce se ocupa
4.159

5.654
Gigi Becali l-a făcut praf după Bosnia - România: 'Asta nu e bărbăție. Un ordinar'
5.654

1.664
Noi tensiuni în Orientul Mijlociu - Militari israelieni au deschis focul asupra trupelor ONU în sudul Libanului/ Explicațiile IDF
1.664

3.034
VIDEO FRF nu trece cu vederea. Merge la FIFA după incidentele de la meciul Bosnia - România
3.034

2.451
VIDEO-FOTO Fenomenul periculos care câștigă teren în rândul turiștilor medicali – recurg la o intervenție riscanntă și dureroasă
2.451


















Comentează