Armata azeră a ucis vineri patru soldaţi armeni în regiunea separatistă Nagorno-Karabah, au declarat autorităţile acestei enclave, situată în Caucazul de Sud şi disputată între Erevan şi Baku, relatează AFP.
"Artileria azeră a bombardat poziţiile armatei pe linia de front din sectorul nord-est", a anunţat într-un comunicat Ministerul Apărării al teritoriului separatist. "Patru soldaţi au fost ucişi şi mulţi alţii răniţi", a adăugat documentul.
Armenia şi Azerbaidjanul, două foste republici sovietice din Caucazul de Sud, sunt în conflict de la sfârşitul anilor 1980 din cauza enclavei Nagorno-Karabah.
Parte a Azerbaidjanului în perioada sovietică, Nagorno-Karabah - o regiune separatistă cu o populaţie majoritar armeană - a reprezentat miza unui război soldat cu 30.000 de morţi şi sute de mii de refugiaţi în perioada 1988-1994.
Violenţele s-au înmulţit din nou în ultimele luni în această zonă, Armenia şi Azerbaidjanul acuzându-se reciproc de lansarea unor atacuri în care anul trecut s-au înregistrat mai multe zeci de morţi.
Potrivit unor oficiali de la Erevan, trei femei au fost ucise joi în urma unor tiruri de mortiere lansate de forţele azere asupra teritoriului armean.AGERPRES
Tensiuni între Armenia și Azerbabaidjan. 4 soldați armeni uciși de tiruri ale armatei azere
Explorează subiectul
Articole Similare

44
Ambasada Ucrainei la Bucureşti îi liniștește pe români: „Reforma sistemului de învăţământ liceal nu prevede închiderea niciunei unităţi de învăţământ”
44

54
Comisia Europeană a oprit temporar evaluarea preliminară a solicitării Bulgariei pentru a treia plată din PNRR
54

71
Arestări în Kazahstan după o manifestaţie anti-chineză - Portretul lui Xi Jinping a fost incendiat
71

1.373
Îngrijorare în Taiwan - China testează cea mai mare navă de asalt amfibie din lume
1.373

2.279
Kim Jong un trimite mii de muncitori în Rusia: Ture de 12 ore și 2,5 dolari pe oră pentru a fabrica drone
2.279

160
Regimul de la Teheran îmbrăţişează trecutul preislamic al ţării pentru a uni populaţia
160

3.588
Zelenski vorbește despre riposta ucraineană la atacul Rusiei - A confirmat folosirea rachetelor „Long Neptunes” împotriva unor ținte aflate pe teritoriul rus
3.588

75
Emmanuel Macron urmează să-l primească luni pe Volodimir Zelenski la Palatul Élysée
75

110
Azerbaidjanul cere închisoare pe viață pentru foștii lideri separatiști din Nagorno-Karabakh
110

66
Polonia va redeschide două puncte de frontieră de la granița cu Belarus
66

1.740
Conflict între episcopii catolici și administrația Trump: „Suntem profund îngrijorați de periclitarea caracterului sacru al lăcașurilor de cult”
1.740

88
VIDEO Incendiu la un templu din China
88

2.594
Tensiunile escaladează pe axa Beijing - Tokyo: China ripostează cu tărie diplomatică împotriva Japoniei
2.594


















Comentează