Antrenorul echipei de fotbal Chelsea Londra, Thomas Tuchel, va sta de vorbă cu Romelu Lukaku, în cursul zilei de luni, despre recentele comentarii ale atacantului belgian, nemulţumit de situaţia sa la gruparea de pe Samford Bridge, informează Reuters, citat de agerpres.
De la debutul sezonului, antrenorul formaţiei londoneze a preferat deseori să-l lase pe banca de rezerve pe belgian, a cărui formă a fost afectată de accidentări şi de Covid-19.
"Nu sunt fericit cu această situaţie, însă sunt un muncitor şi nu trebuie să abandonez. După doi ani în Italia, unde am lucrat mult la Inter cu antrenori şi nutriţionişti, mă simt bine fizic. Însă nu sunt mulţumit de situaţie, este normal. Cred că antrenorul a ales să joace într-un alt sistem, trebuie doar să nu renunţ, să lucrez în continuare şi să fiu profesionist", a afirmat Lukaku, achiziţionat de Chelsea cu 115 milioane euro de la Inter Milano, în vara acestui an.
La conferinţa de presă pe care a susţinut-o duminică seara, la finalul meciului dintre Chelsea şi Liverpool (scor 2-2), Tuchel a refuzat să dezvăluie ce îi va spune lui Lukaku luni sau dacă belgianul va reveni în lotul echipei londoneze pentru partida cu rivala Tottenham Hotspur, din semifinalele Cupei Ligii engleze, programată miercuri.
"Nu pot să vă spun ce vreau de la întâlnirea care va avea loc mâine (luni), cu uşile închise. Nu pot vorbi public şi nu o voi face", a spus Tuchel.
"Zgomotul a fost prea mare. A fost prea mult zgomot, am pierdut total concentrarea pentru acest meci şi am hotărât să amân decizia", a adăugat tehnicianul german.
Acesta a explicat că amânarea discuţiei cu Lukaku s-a datorat dorinţei de "a-l proteja pe Romelu de o decizie pripită". "Trebuie să vorbim cu el, trebuie să citim integral interviul şi să rămânem calmi şi să nu ne pierdem capul. El este jucătorul nostru şi va rămâne jucătorul nostru. Ne vom proteja întotdeauna jucătorul"', a mai pus antrenorul lui Chelsea.
Thomas Tuchel deranjat de declarațiile lui Romelu Lukaku: Zgomotul a fost prea mare. A fost prea mult zgomot
Explorează subiectul
Articole Similare

8
Universitatea Cluj și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2
8

18
nter Milano a încheiat sezonul 2024-25 cu venituri record în Serie A
18

6
Supercupa Spaniei 2026 se va disputa la Jeddah, în Arabia Saudită
6

15
FC Argeș l-a transferat pe atacantul olandez Kevin Brobbey
15

10
Parma s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Torino în etapa a cincea din Serie A
10

1.822
'Te faci că nu mă cunoști sau ce?' - Ionel Ganea pierde definitiv procesul cu Brigada Rutieră: decizia judecătorilor
1.822

22
Marc Marquez, șaptelea titlu mondial la MotoGP: 'Acum sunt împăcat cu mine însumi'
22

28
Jocurile Olimpice de la Paris 2024 au costat 6,6 miliarde de euro din fonduri publice
28

19
FC Botoșani câștigă în deplasare, 2-0 cu Metaloglobus
19

2.371
Scandal la Dinamo - 'Ți-ai plătit taxa?'. Tatăl lui David Popovici, acuzat de comportament dictatorial și taxe abuzive
2.371

34
Africa de Sud sancționată de FIFA pentru folosirea unui jucător suspendat
34

38
Jose Mourinho revine pe Stamford Bridge pentru meciul cu Chelsea
38

19
Elizabeta Samara, eliminată în primul tur la China Smash după un duel spectaculos
19
Comentează