Timiș și Bihor, cele mai afectate județe după furtunile și grindina din iulie: 187 de dosare de daună înregistrate

Autor: Alexandra Pricop

Publicat: 10-07-2025 18:03

Actualizat: 10-07-2025 21:03

Article thumbnail

Sursă foto: facebook.com

Un număr de 187 de dosare de daună au fost deschise în mai multe zone din ţară, în perioada 1 - 10 iulie, după fenomenele meteorologice şi hidrologice extreme înregistrate (grindină, furtuni şi inundaţii), informează Omniasig Vienna Insurance Group, într-un comunicat de presă transmis, joi, AGERPRES.

"În cele zece zile, compania a înregistrat un total de 187 dosare de daună deschise în mai multe zone din ţară, dintre care 40 poliţe aferente segmentului Auto (CASCO) şi 147 poliţe aferente segmentului non-auto (Asigurări de Locuinţe, Asigurari de culturi şi animale şi Daune la proprietăţi). Majoritatea daunelor CASCO au fost provocate de grindină şi căderi de corpuri, în timp ce dosarele Property (Asigurări de Locuinţe, Asigurări de culturi şi animale şi Daune la proprietăţi) au acoperit o varietate mai largă de daune, provocate de furtună, ploi torenţiale şi vânt puternic", se arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, cele mai afectate judeţe au fost: Timiş (44 de dosare, din care opt auto şi 36 non-auto) şi Bihor (25 de dosare din care nouă auto şi 16 non-auto).

"Pentru a accelera soluţionarea dosarelor de daună, OMNIASIG a alocat resurse suplimentare direct în teren. Echipele de specialişti au intervenit prompt pentru constatarea rapidă a daunelor şi au oferit sprijin constant clienţilor pentru finalizarea documentaţiei. Un număr semnificativ de dosare CASCO a fost deja procesat complet, datorită eficienţei aplicaţiei digitale de constatare, care permite derularea întregului proces de la distanţă, rapid şi simplu", notează compania de asigurări.

Omniasig Vienna Insurance Group este prezentă de 30 de ani pe piaţa asigurărilor din România şi are un portofoliu de peste o sută de produse de asigurare, respectiv o reţea de sucursale şi agenţii extinsă la nivel naţional.

Vienna Insurance Group (VIG) este liderul grupului de asigurări din întreaga regiune a Europei Centrale şi de Est (ECE). Acţiunile VIG sunt listate la Bursa de Valori din Viena din 1994, la Bursa de Valori din Praga din 2008 şi la Bursa de Valori din Budapesta din 2022.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri