Tir sportiv: Francesco Ţigănescu, locul patru la talere (trap) la Mondialele de juniori

wikipedia
tir sportiv

Sportivul român Francesco Allesandro Ţigănescu s-a clasat pe locul patru în finala probei de talere (trap), disputată duminică în cadrul Campionatelor Mondiale de tir sportiv pentru juniori de la Changwon (Coreea de Sud), informează Agerpres.

Ţigănescu, antrenat de Titu Vlădoianu, a fost al treilea în calificări cu 119 puncte şi s-a calificat pentru finala de şase. În finală, Ţigănescu a doborât 29 de talere şi a obţinut locul patru, fiind devansat de italianul Matteo Dambrosi (45), spaniolul Andres Garcia (45) şi de italianul Emanuele Iezzi (33).

Ţigănescu a reuşit cel mai bun rezultat al delegaţiei României la CM 2023 de juniori.

Raveca-Maria Islai s-a clasat pe locul opt în proba de talere (skeet) şi pe acelaşi loc, alături de fratele ei Etienne-Cristian Islai, în proba pe echipe mixte (skeet). Etienne-Cristian Islai a ocupat locul 24 la skeet în proba individuală.

La pistol viteză, Luca Joldea, vicecampion european, a fost al 16-lea în proba de pistol 10 metri aer comprimat.

La Mondialele 2022, Raveca-Maria Islai a cucerit medalia de bronz în proba individuală, iar fraţii Islai au obţinut o medalie de argint la echipe mixte în 2021.